Fabryka energii. W Gdańsku powstaie największa w Europie fabryka systemów magazynowania energii

2021-03-11 11:20
Fabryka energii w Gdańsku
Autor: Northvolt/fb Szwedzka firma Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów w fabrykę energii w Gdańsku

Polska fabryka energii ma być gotowa już w 2022 roku. W ramach inwestycji ma powstać nowoczesny zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe. Inwestorem jest szwedzka firma Northvolt. Koszt budowy to 200 mln dolarów. Dowiedzcie się więcej o tej inwestycji.

Spis treści

  1. O firmie Northvolt
  2. O fabryce energii w Gdańsku
  3. Kiedy ruszy budowa fabryki energii w Gdańsku?
  4. Gdzie w Gdańsku powstanie fabryka energii?

O firmie Northvolt

Northvolt to europejski dostawca trwałych, wysokiej jakości ogniw i systemów akumulatorowych. Założona została w 2016 roku, od tego czasu dostarcza jedne z najbardziej ekologicznych (o minimalnym śladzie węglowym) baterii litowo-jonowych na świecie. Aktualnie w firmie pracuje ponad 1000 osób 75 różnych narodowości. Firma ma swoje zakłady w Szwecji, Niemczech i Polsce. Do partnerów przemysłowych i klientów Northvolt należą m.in. ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas i Volkswagen Group.

O fabryce energii w Gdańsku

Fabryka w Gdańsku będzie miała powierzchnię 50 tys. m² i zostanie zbudowana od podstaw. Inwestycja umożliwi montaż najnowocześniejszych, zrównoważonych magazynów energii. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach. W początkowej fazie produkcji moce fabryki umożliwią stworzenie baterii 5 GWh. Docelowo wydajność ma sięgnąć 12 GWh. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, nowa fabryka ma być zasilana przez energię odzyskiwalną.

W ramach projektu powstanie 500 nowych miejsc pracy w rejonie Gdańska.

Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie ważna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw z rozwiązaniami w świecie rzeczywistym. To właśnie dostarczy nowa fabryka - wyrafinowane, zrównoważone systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskiej sieci energetycznej i jej przemysłu - powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt.

Kiedy ruszy budowa fabryki energii w Gdańsku?

Budowa fabryki rozpocznie się jesienią 2021, a produkcja pierwszych baterii wystartuje już w 2022 roku.

Gdzie w Gdańsku powstanie fabryka energii?

Nowy obiekt powstanie na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej