Energomontaż-Północ w Kozienicach

2009-05-27 13:26

Energomontaż-Północ realizuje największy od kilkunastu lat pod względem wartości kontrakt. W konsorcjum z japońskim koncernem Hitachi buduje instalację odsiarczania spalin (IOS III) w Elektrowni Kozienice.

Całkowita wartość umowy opiewa na 77,33 mln euro, z czego udział Energomontażu-Północ wynosi 39 mln euro. Instalacja będzie obsługiwała 10-ty blok kozienickiej elektrowni o mocy 500 megawatów. Będzie ona wychwytywać ze spalin do 50 tys. ton dwutlenku siarki rocznie. Jej produktem ubocznym będzie gips, przeznaczony na sprzedaż.

"Jest to jedna z największych inwestycji proekologicznych w polskiej energetyce w ostatnich latach i kolejny dowód na to, że zapowiadane od kilku lat projekty modernizacyjne, przechodzą z fazy planów do realizacji" – mówi Włodzimierz Dyrka, prezes zarządu Energomontażu-Północ.

Budowa instalacji rozpoczęła się we wrześniu 2008 r. W ramach umowy Grupa Energomontaż-Północ wykona przede wszystkim prace budowlano-montażowe i projektowe. Poza tym wykona m.in. większość potrzebnych konstrukcji stalowych i rurociągów, a także przebuduje część taśmociągów. Japoński koncern Hitachi dostarczy natomiast część urządzeń instalacji odsiarczania oraz licencje na ich użytkowanie. Kontrakt ma zostać zrealizowany w ciągu 32 miesięcy od rozpoczęcia robót. W szczytowym okresie realizacji zlecenia w Kozienicach zaangażowanych będzie około 300 pracowników Energomontażu-Północ. W kontrakcie uczestniczyć będą także spółki zależne Energomontażu-Północ – ZRE Lublin oraz Energop Sochaczew.

W ocenie zarządu Energomontażu-Północ, wartość inwestycji budowlano-remontowych w polskim sektorze energetycznym w najbliższych latach może przekroczyć nawet 50 mld zł. Opracowano programy inwestycyjne m.in. w elektrowniach: Bełchatów, Opole, Pątnów (ZE PAK), Jaworzno III oraz Łagisza.

Najważniejsze kontrakty Energomontaż-Północ w ostatnich miesiącach:

  • Instalacja hydroodsiarczania oleju napędowego HON-VII w PKN Orlen, wartość 60 mln zł, realizacja 2008-2009 r.
  • Instalacja PTA (kwas tereftalowy) w Anwil Włocławek, wartość 74,3 mln zł, realizacja 2008-2010 r.
  • Instalacja rozładowywania, składowania i transportu biomasy do wrocławskiej Kogeneracji; kontrakty na ponad 41 mln zł, realizacja do 2009 r.
  • Prefabrykacja i montaż rurociągów połączeniowych w ramach Programu 10+ w Grupie Lotos, wartość 28 mln zł, realizacja do końca 2009 r.
  • Instalacja MHC (hydrokrakingu) dla Grupy Lotos SA, wartość 56 mln zł, realizacja 2009-2010 r.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej