Centrum handlowe Tarasy Zamkowe w Lublinie

2015-05-26 16:49
Centrum handlowe w Lublinie. Tarasy Zamkowe
Autor: Immofinanz Group Centrum handlowe w Lublinie Tarasy Zamkowe, wizualizacja projektu

Centrum Tarasy Zamkowe w Lublinie wyróżnia m.in. zielony dach. Nowa inwestycja Immofinanz Group zrealizowana została przez firmę Warbud

Centrum handlowe w Lublinie. Tarasy Zamkowe
Autor: Immofinanz Group Najbardziej charakterystycznym elementem architektury centrum handlowego Immofinanz Group Tarasy Zamkowe będzie dach, unikalna eko-platforma skomponowana z pokrytych zielenią, przenikających się trójkątnych ramp i tarasów

Tarasy Zamkowe

Nowa inwestycja Immofinanz Group, otwarte w marcu 2015 centrum handlowe Tarasy Zamkowe, to budynek położny w centrum Lublina, między al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia. Zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy Sp. z o.o. bryła galerii handlowej jest zbliżona kształtem do trójkąta. Na narożnikach powstały niewielkie skwery, zaś na dachu powstał obszerny zielony teren o powierzchni ok. 16700 m2.

Ogród na dachu

Ekstensywna zieleń na dachu nie wymaga opieki ogrodnika. Projektanci przenieśli na dach rośliny występujące naturalnie w otoczeniu centrum handlowego, w tym dzikie bzy, wierzby, trawy i mchy. Dach jest częściowo dostępny dla użytkowników, projektanci przewidzieli elementy małej architektury, w tym pomosty widokowe. Część dachu z roślinnością ekstensywną można oglądać, ale nie ma do niej wolnego wstępu.
Projektant wskazuje na korzyści związane z wprowadzeniem na dach zieleni – m.in. ograniczenie ilości wody opadowej odprowadzanej do miejskiego systemu kanalizacyjnego, a także ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem, co z kolei zmniejsza zużycie energii w klimatyzacji.

Fundamenty centrum handlowego

Obiekt o powierzchni użytkowej sięgającej 38 000 m² zlokalizowany został nad podziemnym jeziorem, z którego czerpana jest woda na potrzeby mieszkańców Lublina. Budowa mogła zagrozić temu zbiornikowi. Projektanci skorzystali z niestandardowych rozwiązań, wprowadzając pod budynek system drenażu, siatkę z kolektorami i studniami pompującymi wodę. Nowe centrum handlowe ma trzy kondygnacje podziemne, budowa wymagała więc wykonania w trudnym terenie głębokiego wykopu, a także ściany szczelinowej sięgającej 18 metrów poniżej poziomu terenu.

Budynek energooszczędny

Tarasy Zamkowe jako pierwsze centrum handlowe w Polsce otrzymały certyfikat BREEAM Excellent dla fazy projektowej. Uzyskanie certyfikatu wymagało ograniczenia zużycia energii, wody i gazów cieplarnianych w nowym budynku, a także zapewnienia dobrych warunków pracy. Jednym z elementów projektu są udogodnienia dla cyklistów, obejmujące między innymi udostępnienie natrysków, szatni, licznych stojaków rowerowych.

Standardy certyfikatu BREEAM zastosowane przy projektowaniu, tworzeniu i późniejszej eksploatacji Tarasów Zamkowych w Lublinie według projektantów przełożą się o redukcję zużycia energii o 36,4%, redukcję zużycia wody o 55%, redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35% względem typowych rozwiązań.

Wywiad z Bolesławem Stelmachem, projektantem centrum handlowego Tarasy ZamkoweNazwa inwestycji: Tarasy Zamkowe
Adres inwestycji: ul. Unii Lubelskiej 2, Lublin
Inwestor: IMMOFINANZ Group
Autor projektu architektonicznego: Stelmach i Partnerzy Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Warbud SA
Początek realizacji: październik 2013
Oddanie do użytku: 3 marca 2015
Powierzchnia użytkowa: 38 000 m²
Liczba kondygnacji podziemnych: 3
Liczba miejsc parkingowych: 1400
Liczba lokali: 150
Koszt inwestycji: 480 milionów zł
Standard energetyczny: certyfikat BREEAM Excellent dla fazy projektowej

Firmy zaangażowane w budowę Tarasów Zamkowych

Instalacje sanitarne i przeciwpożarowe: MERCURY ENGINEERING POLSKA Sp. z o.o.
Wnętrza: ATP Architects and Engineers
Ściany szczelinowe: Soletanche Polska
Dźwigi: Schindler Polska
Stoliki VR: ULMA
Wzmocnienie podłoża gruntowego: Menard
Projekt budowlany zamienny, projekt wykonawczy: Arbo Projekt

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej