Browar Lubicz. ABM Solid wykona roboty budowlane w Krakowie

2012-04-19 13:50
Browar Lubicz w Krakowie
Autor: www.browarlubicz.pl Browar Lubicz po przebudowie - wizualizacja

Zabytkowy Browar Lubicz w Krakowie jest rewitalizowany. W ramach inwestycji, XIX wieczny obiekt jest przebudowywany na kompleks mieszkalno-usługowy. Generalny wykonawca, zlecił roboty budowlane stanu surowego spółce ABM Solid. Prace zostaną ukończone do końca 2012 roku. Przedsięwzięcie warte 200 mln złotych, będzie zrealizowane w 2014 roku.

Do końca 2014 roku, znajdujący się w centrum Krakowa Browar Lubicz, zostanie przebudowany na obiekt mieszkaniowo-usługowy. Inwestycja zostanie zrealizowana z zachowaniem zabytkowej zabudowy. Inwestorem przedsięwzięcia jest brytyjska spółka Balmoral Properties.

Przeczytaj również: Dworzec Poznań Główny w budowie. WIDEO

ABM Solid a roboty budowlane

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka PORR Polska. Wykonawca zlecił część robót, tarnowskiej spółce ABM Solid. W ramach podpisanego 18 kwietania kontraktu, ABM Solid wykona prace stanu surowego obiektu, wraz z dostawą żurawi wierzowych i niezbędnych materiałów budowlanych. Tarnowska spółka wejdzie na plac budowy 10 maja 2012 roku i ukończy prace do 10 grudnia 2012 roku. Wartość umowy o roboty budowlane opiewa na 13,5 mln złotych netto.

Zabytkowy Browar zmieni się w nowoczesny kompleks

Browar Lubicz to zespół XIX-wiecznych budynków, znajdujących się na 2-hektarowej działce w centrum miasta, w pobliżu dworca PKP. Produkcja piwa ruszyła w 1840 do i zakończyła się w roku 2001. W ramach inwestycji na zabytkowej zabudowie Browaru, zostanie wybudowany kompleks mieszkaniowo-usługowy. Przedsięwzięcie, które rozpoczęło się w listopadzie ubiegłego roku, realizowane jest dwuetapowo. Do 2014 roku, zostaną wybudowane budynki mieszkaniowe o łącznej powierzchni 18 tys. m2 oraz lokale usługowo-handlowe. Przebudowa zostanie zrealizowana z zachowaniem historycznych budynków, m.in. pałacem Goetzów, portiernią, susznią słodu, słodownią, a także maszynownią i kotłownią z kominem, które wpisane są do rejestru zabytków. Warto zaznaczyć, że obiekty te zostaną odrestaurowane. Gruntownie odnowiony zostanie jednej z najbradziej znanych spośród zabytkowych obiektów Browaru Lubicz, pałac Goetzów. Wnętrza budynku zostaną przywrócone do dawnego stanu i charakteru pomieszczeń pałacowych. Podobnie jak w czasie świetności Browaru Goetzów, budynek docelowo będzie pełnił funkcję biurową.

Obiekt w XIX-wiecznym klimacie...

Charakterystyczne dla inwestycji będą elewacje obiektów. Ściany zewnętrzne będą nawiązywały do budynków przemysłowych z XIX wieku. Inwestor, Balmoral Properties zaplanował, że wzdłuż ulicy Lubicz, zostaną wydzielone trzy miejskie place, które okalać będą budynki. Ponadto, plan zagospodarowania zakłada, że tereny zielone zajmą 1/4 całej powierzchni inwestycji, a budowane obiekty nie będą miały więcej niż cztery piętra. Dodatkowo, zostanie zrealizowanych sześć nowych budynków, w których łącznie znajdzie się 320 mieszkań, o metrażu od 23 do 107 m2. Na terenie obiektu zostanie wybudowany parking z odpowienią liczbą miejsc dla przyszłych mieszkańców.
Projekt architektoniczny opracowała pracownia MOFO Architekci, we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Koszt inwestcyji szacowany jest na 200 mln złotych.

Nazwa: Browar Lubicz
Lokalizacja: Kraków, ul. Lubicz, (woj. małopolskie)
Realizacja: 2011-2014
Stan inwestycji: realizowana

Inwestor: Balmoral Properties
Projekt architektoniczny: MOFO Architekci
Generalny wykonawca: PORR Polska we wspólpracy z ABM Solid

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej