Dworzec Poznań Główny w budowie. WIDEO

2012-04-18 14:44
Dworzec Poznań Główny w budowie
Autor: PKP SA

Od ponad roku, modernizowany jest Dworzec Główny w Poznaniu. Roboty budowlane idą pełną parą, a już w maju dworzec przyjmie pierwszych podróżnych. Wszystko wskazuje na to, że obiekt będzie gotowy na mistrzostwa EURO 2012. Generalny wykonawca, TriGranit prowadzi już prace wykończeniowe. Zobacz film.

Dworzec Główny w Poznaniu przebudowywany jest od sierpnia ubiegłego roku. Aktualnie generalny wykonawca, TriGranit realizuje prace wykończeniowe. Roboty budowlane prowadzone są niemal przez całą dobę. Wszystko po to, by dworzec w Poznaniu był gotowy przed mistrzostwami EURO 2012. Obiekt zostanie otwarty dla podróżnych w maju 2012 roku. Film przedstawia prace wykonywane w okresie od 23 marca do 13 kwietnia.

Przeczytaj również: Lotnisko w Poznaniu. Terminal ma pozwolenie na użytkowanie

Jakie roboty budowlane aktualnie są prowadzone?

Budowa dworca w Poznaniu dobiega końca. Wykonawca prowadzi juz ostatni etap robót. Praca wre, głównie w części sanitarnej, przy układaniu płytek. Obecnie montowana jest stolarka okienna i drzwiowa oraz trwa malowanie stalowych elementów konstrukcji. Ponadto, nad peronami budowlańcy montują warstwę izolacyjną betonowych stropów, które zostaną pokryte tynkiem natryskowym. Prowadzone są prace przy głównym wejściu z Mostu Dworcowego do budynku dworca. Na czas Euro 2012 obsługą pasażerów będzie zajmował się nowy, a także obecny, stary dworzec kolejowy, który w najbliższym czasie, za pieniądze inwestora przejdzie drobny lifting. Dworzec w Poznaniu budowany jest przez 600 osób.

Dworzec w Poznaniu na ukończeniu

Gotowe są już kasy biletowe oraz pomieszczenia biurowe na najwyższej kondygnacji. Dodatkowo, TriGranit zamontował i sprawdził pod względem technicznym wszystkie windy, łączące hol główny dworca z peronami 1, 2 i 3. Osadzono również i sprawdzono wszystkie ruchome schody, a na schodach stałych zamontowano poręcze. Przypomnijmy, że w pierwszym etapie inwestycji (do maja 2012 roku), budowana jest nowa hala dworca, a drugi etap obejmuje wybudowanie centrum handlowego oraz dworca autobusowego. Ta część projektu (Zintegrowane Centrum Komunikacyjne) ma zakończyć się w połowie 2013 roku. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne będzie nowoczesną, ażurową konstrukcją, która obejmie nowy dworzec w Poznaniu, dworzec PKS oraz przystanek miejskiej komunikacji tramwajowej. W ramach inwestycji wybudowane zostaną obiekty biurowe, parkingi, hotel oraz galeria handlowa. Obiekt zostanie zrealizowany na terenie obecnego dworca PKP i w jego najbliższej okolicy.

Za koncepcję architektoniczną inwestycji odpowiada pracownia Bose International Planning and Architecture, a projekt architektoniczno-budowlany opracowano w pracowni Pentagram Architekci. Budową dworca zarządza spółka Poznań City Center Sp.z o.o. Koszt przedsięwzięcia to 160 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej