Związek Polskie Okna i Drzwi ma nowe władze. Ważna rezolucja Związku POiD

2018-06-14 12:25
POiD - walne zgromadzenie
Autor: Związek POiD Walne Zgromadzenie członków Związku POiD

Przez kolejne 4 lata funkcję Prezesa Związku Polskie Okna i Drzwi będzie pełnił Janusz Komurkiewicz z zarządu firmy FAKRO – zdecydowało Walne Zgromadzenie Członków Związku POiD, który zrzesza 103 firmy. Przyszłe kierunki działań Związku POiD określiła rezolucja, przyjęta w czasie IX Kongresu Stolarki Polskiej.

Janusz Komurkiewicz, prezes Związku POiD

Autor: Związek POiD

Janusz Komurkiewicz

W skład zarządu Związku Polskie Okna i Drzew weszli: Ryszard Szpura, wiceprezes AIB; Szymon Nadzieja, wiceprezes Proventuss Polska; Katarzyna Łebkowska z zarządu GERDA; Agnieszka Olędzka z zarządu Hörmann Polska; Magdalena Cedro-Czubaj z zarządu OKNOPLAST oraz Jacek Woźniak z zarządu PORTA KMI POLAND.

Związek POiD stawia na termomodernizację

Jednak to nie wybór nowych władz Związku POiD, a termomodernizacja budynków była wiodącym tematem IX Kongresu Stolarki Polskiej, który odbył się 18 maja 2018 r. w Iławie. Wiceprezes Włoskiego Stowarzyszenia Przedstawicieli Handlowych Enrico Seminara oraz radca prawny i były szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej w Rzymie Piotr Kozłowski opowiedzieli o stosowanych we Włoszech systemach wsparcia inwestycji termo modernizacyjnych. Z kolei o tym jak wygląda system takiego wsparcia w naszym mówił Michał Ościłowski z Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Prof. Marek Bryx, kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej oraz były prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast i wiceminister infrastruktury tłumaczył uczestnikom kongresu, że umiejętne stosowanie zachęt finansowych dla właścicieli inwestujących w termomodernizację, to nie tylko koszty dla budżetu państwa, ale też i korzyści.

Zwieńczeniem panelu „Trendy i rozwój nowoczesnego budownictwa” była debata, w której wzięli udział: prof. Marek Bryx; Tomasz Gałązka, naczelnik Wydziału Efektywności Energetycznej i Kwalifikacji Zawodowych w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju; Zbigniew Krysiak, dr hab. prof. SGH; Zbigniew Szpak, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz Jerzy Żurawski z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska.

Związek POiD - debata
Autor: Związek POiD Debata w czasie IX Kongresu Stolarki Polskiej. Na zdjęciu od lewej: Jerzy Żurawski, Zbigniew Szpak, prof. Zbigniew Krysiak, Tomasz Gałązka, prof. Marek Bryx.

Ważna rezolucja Związku POiD

Efektem dyskusji było przyjęcie rezolucji, która określa przyszłe kierunki działań Związku POiD. W rezolucji czytamy m.in.: „Jako reprezentant polskiej branży stolarki budowlanej, Związek POiD popiera planowane przez polski rząd działania służące wsparciu inwestycji w termomodernizację budownictwa. Jednocześnie POiD postuluje wprowadzenie kilku, różnorodnych rozwiązań w tym zakresie – dotacji, kredytów i ulg – z których korzystać będą mogły różne grupy odbiorców. Związek deklaruje również aktywne współdziałanie w procesie tworzenia przez rząd dedykowanych programów wspierających oraz współpracę z innymi organizacjami branżowymi. W opinii POiD, program termomodernizacji budownictwa może być sfinansowany ze środków europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS”.

Dodajmy, że nowe władze Związku POiD przekazały już petycję odpowiedzialnemu w rządzie za budownictwo wiceministrowi inwestycji i rozwoju Arturowi Soboniowi.

Związek POiD - petycja
Autor: Związek POiD Na zdjęciu od lewej: dyrektor Związku POiD Paweł Wróblewski, Magdalena Cedro-Czubaj z zarządu Związku POiD, wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń oraz prezes Związku POiD Janusz Komurkiewicz

Związek POiD zapewnia, że „będzie konsekwentnie dążył do stworzenia rozwiązań wspierających termomodernizację budynków, które pomogą w ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska, pobudzą koniunkturę gospodarczą, a także wpłyną na dalszy rozwój polskiej branży stolarki budowlanej oraz ograniczenie tzw. szarej strefy”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej