Zatory płatnicze i długi. Wystaw niezapłacone faktury na sprzedaż

2014-02-13 11:09
Pieniądze
Autor: stock.xchng

Prawie 80% firm budowlanych i związanych usługami z budownictwem deklaruje, że ich finanse cierpią z powodu niezapłaconych faktur. Nie sprawdzają się dotychczasowe formy egzekwowania należności, nawet wtedy, gdy w sprawę zaangażowany jest sąd. Przedsiębiorcy mogą też korzystać z innych form odzyskiwania pieniędzy. Do nich należy wystawianie długów na sprzedaż, jednak jak pokazuje praktyka, nie korzystają zbyt często z tej możliwości. Dlaczego?

Firma cierpi na zatory płatnicze, bo kontrahenci im nie płacą. Zagraża to nie tylko płynności finansowej, ale istnieniu firmy w ogóle. Dlaczego więc przedsiębiorcy boją się wystawiać faktury na giełdy długów by ratować swoje finanse? Przecież lepiej jest odzyskać nawet cokolwiek, niż stracić wszystko.

Zapowiedź rządu z lipca 2017: niezapłacone faktury podwyższą podatek dochodowy dłużnika

Przedsiębiorcy nie wystawiają faktur na sprzedaż, bo boją się utraty (nawet nierzetelnego) kontrahenta, który może nawiązać kontakty handlowe z konkurencją. Tymczasem doświadczenie wielu firm pokazuje, że kontrahent, który ma długi i tak zaopatruje się w konkurencyjnej firmie, zyskując dodatkowe finansowanie. Innym powodem obaw jest niezłomna wiara w lojalność i uczciwość wszystkich klientów („tyle lat się znamy”, „znam tego klienta, na pewno zapłaci”). Jak wiadomo – nie zawsze się to sprawdza, a właściwie sprawdza się już niezwykle rzadko.

Odzyskaj swoje pieniądze!

Faktura jest towarem. Dlatego można ją w dowolnej chwili sprzedać na którejkolwiek z dostępnych dzisiaj giełd wierzytelności. Przypomnijmy - wystawianie długów na wielu giełdach jest zazwyczaj bezpłatne, jak na przykład w serwisie dlugi.info. Mamy zatem możliwość darmowego odzyskania choćby części należności.
Zobowiązania, które uległy przedawnieniu nie powinny ulec zapomnieniu. W serwisie dlugi.info można wystawić faktury przeterminowane nawet powyżej 2 lat. Może w całej sieci internetowej znajdzie się ktoś, kto kupi, doliczy odsetki i skompensuje? Dług jest widoczny w internecie. Widzi go potencjalny kupiec i widzi go dłużnik na kilkudziesięciu internetowych giełdach partnerskich. Taka sytuacja ma także aspekt psychologiczny - rodzi bowiem wątpliwości, czy ktoś, kto w przeszłości nie regulował swoich zobowiązań, będzie wiarygodnym partnerem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej