Wyższe podatki dla właścicieli garaży od stycznia 2023 - nawet 10 razy drożej!

2022-08-25 5:50
Podwyżki utrzymania miejsc postojowych
Autor: Getty Images Podwyżki utrzymania miejsc postojowych od stycznia 2023

Wyższe podatki w 2023 roku czekają właścicieli miejsc postojowych. To wynik podwyżki podatku od nieruchomości. Co ciekawe, więcej zapłacą jedynie właściciele miejsc postojowych w garażach podziemnych, gdzie deweloper wyodrębnił księgę wieczystą - powiedział w RadioZET Michał Nielepkowicz, wspólnik i doradca podatkowy w kancelarii Thedy&Partners.

Spis treści

  1. Wyższe podatki w 2023 roku
  2. Podwyżka podniesie koszty garażu dziesięciokrotnie
  3. Kto zapłaci najwięcej za utrzymanie miejsca postojowego?
  4. Jak wzrosną koszty utrzymania garażu?

Wyższe podatki w 2023 roku

W 2023 roku czekają nas wyższe podatki zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów z 28 lipca 2022 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023. Główne powody to inflacja, wzrost cen surowców, usług i wysokie ceny paliw oraz krajowa polityka i obciążenia podatkowe.

Od stycznia 2023 roku zmienią się też przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Spowodują one wzrost kosztów utrzymania miejsca postojowego w garażu.

Podwyżka podniesie koszty garażu dziesięciokrotnie

Właściciele miejsc postojowych w garażu podziemnym, gdzie deweloper wyodrębnił księgę wieczystą, zapłacą dziesięć razy wyższy podatek w 2023, niż właściciele miejsc postojowych, które deweloper wpisał do księgi wieczystej razem z mieszkaniem - powiedział Michał Nielepkowicz z Thedy&Partners.

Garaż, który ma z mieszkaniem jedną wspólną księgę wieczystą, jest opodatkowany tak jak mieszkanie, natomiast garaż, który ma ustanowioną odrębną hipotekę, jest opodatkowany według wyższej stawki podatku od nieruchomości. Ale, jeżeli garaż nie jest odrębnym lokalem, to właściciel nie może go sprzedać odrębnie od lokalu. Ten podatek budzi dużo kontrowersji, gdyż nie mamy na to wpływu podczas zakupu mieszkania z garażem.

Michał Nielepkowicz powiedział, że najbliższa podwyżka ma wynieść blisko 12% i może szokować. To bezpośredni wynik inflacji w Polsce. Oznacza to, że właściciele samochodów oprócz znoszenia wysokich cen paliw w 2022 roku, muszą się przygotować na kolejne koszty, tym razem związane z utrzymaniem garaży od stycznia 2023.

Kto zapłaci najwięcej za utrzymanie miejsca postojowego?

Ekspert podkreślił, że najwięcej zapłacą przedsiębiorcy, posiadający miejsca postojowe w hali garażowej. Natomiast jeśli chodzi o zwykłych mieszkańców to najwięcej zapłacą ci, którzy po prostu mieszkają w danym lokalu mieszkalnym i również mają przypisane do tego lokalu miejsce postojowe w hali garażowej. Dlaczego? Bo zapłacą według tej stawki blisko 10 zł za metr kwadratowy, a mieszkańcy lokali, które hali garażowej nie mają wyodrębnionej, czyli hala garażowa jest częścią wspólną budynku, zapłacą jedynie złotówkę za metr kwadratowy tego miejsca postojowego.

Jak wzrosną koszty utrzymania garażu?

Gdy słyszymy, że ktoś będzie musiał zapłacić 1 zł czy 10 zł to wydaje nam się, że to nie jest dużo pieniędzy - powiedział Michał Nielepkowicz. Jednak jeżeli jedno miejsce postojowe ma około 25 m², to jeżeli mielibyśmy zapłacić złotówkę za m² to wyjdzie 25 zł. Przy dziesięciokrotnie wyższej stawce w wysokości ok. 10 zł za m², zapłacimy już 250 zł - dodał.

Jak widać koszty rosną znacząco. Trzeba też wiedzieć, że mieszkaniec nie ma żadnego wpływu na to czy za miejsce postojowe z komórką lokatorską zapłaci 50 zł czy 500 zł.

Źródło: RadioZET, kancelaria Thedy&Partners.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej