Znak CE. Co oznacza znak CE? Uwaga na znak CE oznaczający China Export

2019-09-16 14:00
materiały budowlane ceny
Autor: GettyImages Obowiązkowe znakowanie wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu

Znak CE umieszczany na produktach informuje, że ich producent deklaruje, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. "Nowego Podejścia" Unii Europejskiej (UE), zapewnia użytkownika/konsumenta o bezpieczeństwie użytkowania. Trzeba jednak uważać, bo znak CE jest niemal identyczny ze znakiem oznaczającym China Export.

Co oznacza znak CE

Skrót CE pochodzi od francuskich słów Conformité Européenne, co w języku polskim oznacza: zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Symbol CE daje gwarancję, że wyrób przeszedł pozytywnie specjalistyczne badania i spełnia przewidziane dla niego podstawowe normy jakości i bezpieczeństwa zawarte w tzw. Dyrektywach Nowego Podejścia. Dotyczą one zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkownika, ochroną zdrowia i środowiska naturalnego we wszystkich etapach wytwarzania oraz określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować.

Zobacz koniecznie: Certyfikaty i wymagania techniczne – co warto o nich wiedzieć?

Znak CE jest potrzebny, aby produkt mógł swobodnie przepływać między krajami. To sami producenci muszą zadbać o to, by urządzenie spełniało wymagania obowiązującej dyrektywy Unii Europejskiej.

Wymóg oznakowania symbolem CE nie jest obowiązkowy dla wszystkich produktów, tylko tych, które bezpośrednio mogą zagrażać zdrowiu, czyli m.in.: wyrobów elektrycznych, elektronicznych czy zabawek. Obowiązek jego stosowania dla tych kategorii wyrobów jest obwarowany prawnie, a za odstępstwa od niego grożą konsekwencje karne.

Przepisy nakazują, by każdy wyrób budowlany był oznakowany znakiem CE (względnie znakiem budowlanym B).

Wyrób budowlany to każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiekt budowlany, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych.

Dyrektywa budowlana 89/106/EWG i Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego RPE 305/2011 dzielą wyroby budowlane na dwie główne kategorie:

  • wyroby znakowane znakiem CE – dla których stworzone zostały tzw. normy zharmonizowane,
  • wyroby znakowane znakiem budowlanym B – dla których Komisja Europejska stworzyła tzw. Europejskie Aprobaty Techniczne.

Znak CE dla China Export

Forma i wielkość znaku CE jest ściśle określona i zastrzeżona. Nie istnieje jednak instytucja odpowiedzialna za sprawdzanie produktów pod względem oryginalności znaku. Lukę tę wykorzystali chińscy producenci, którzy umieszczają na swoich wyrobach bardzo podobny znak - logo China Export, różniący się od oryginalnego symbolu CE tylko jednym detalem i mniejszym odstępem pomiędzy literami.

Logo China Export (po lewej) niewiele różni się oryginalnego symbolu CE

Logo China Export (po lewej) niewiele różni się oryginalnego symbolu CE
Autor: od Red Pen.pl Agencja PR

- To psuje rynek i jest nieuczciwe wobec konsumentów, którzy kupują produkt z wiarą, że przeszedł on wszystkie badania i jest zgodny z normami, tymczasem oznaczenie CE oznacza coś zupełnie innego – podkreśla Arkadiusz Jaworski z Betafence, firmy produkującej systemy ogrodzeniowe i gabiony posiadające oznaczenia CE.

Zobacz koniecznie: Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych - czyli uwaga na buble!

Prawdopodobieństwo trafienia na tanie azjatyckie podróbki jest coraz większe, bo coraz więcej jest ich dostępnych na naszym rynku, co zagraża użytkownikom. Andrzej Trojanowski z firmy FAAC Polska, która produkuje automatykę bram, wjazdów i kontroli dostępu podkreśla, że znak CE informuje klientów o tym, że produkt jest bezpieczny i posiada odpowiednie zabezpieczenia – To ważne w automatyce, która reguluje np. pracą bramy wjazdowej, szlabanów czy słupków parkingowych. Co jeśli produkt z fałszywym CE nie posiada odpowiednich zabezpieczeń a konsument z pełną wiarą go instaluje? To może być bardzo niebezpieczne. Mam jednak nadzieję, że konsumenci nauczą się rozróżniać obydwa znaki i będą wybierać te produkty, które są oznaczone prawidłowym symbolem. Dodajmy, że automatyka należy do produktów, które wymagają oznaczenia CE.

Miejmy nadzieję, że znak, który od lat cieszy się zaufaniem konsumentów nadal taki pozostanie i będziemy umieli odróżnić go od fałszywego CE (China Eksport)!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej