Spalarnia odpadów w Białymstoku. Znamy propozycje przetargowe na budowę

2012-06-18 16:50
Odpady
Autor: brak danych

W 2015 roku w Białymstoku zostanie wybudowana spalarnia odpadów. Inwestor, otworzył propozycje przetargowe na budowę zakładu. W postępowaniu wzięło udział czterech wykonawców.

Spalarnia odpadów  w Białymstoku to inwestycja, która zakłada przebudowę istniejącego termicznego zakładu utylizacji odpadów. Inwestor, białostockie Przedsiębiorstwo "LECH" otowrzyło 14 czerwca propozycje przetargowe na budowę spalarni. Najwyższy złożony kosztorys przekraczał budżet inwestorski o ponad 30 tys. złotych.

Przeczytaj również: Nowoczesna spalarnia odpadów w Małopolsce otwarta

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzielenił pożyczkę w kwocie 310 mln złotych, na zrealizowanie spalarni dla aglomeracji Białostockiej. Inwestycja pochłonie 396 mln złotych.

Przetarg na budowę spalarni

W postępowaniu wzięło udział czterech wykonawców. Swoje kosztorysy złożyli:

  1. Rafako - kosztorys na kwotę 397,65 mln złotych
  2. Konsorcjum: Astaldi, Termomeccanica Ecologia (oba Włochy) - kosztorys na kwotę 361,61 mln złotych
  3. Konsorcjum: Polimex-Mostostal, Fisia Babcock Environment (Niemcy) - kosztorys na kwotę 429,82 mln złotych
  4. Konsorcjum: Budimex, CESPA (Hiszpania), Keppel Seghers (Belgia) - kosztorys na kwotę 409,53 mln złotych

Aktulanie trwa sprawdzanie propozycji pod względem merytorycznym. Inwestor zakłada, że podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi najpóźniej pod koniec sierpnia 2012 roku.

Spalarnia odpadów w Białymstoku

Spalarnia będzie obsługiwała Białystok oraz dziewięć pobliskich gmin. Projekt obejmuje wybudowanie nowego pola składowego oraz rozbudowanie i zmodernizowanie istaniejącego Zakładu Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach. Inwestycja zwiększy moc przerobową zakładu w Hryniewiczach oraz przyczyni się do zmniejszenia udziału odpadów składowanych w odniesieniu do ilości odpadów dostarczanych z 94,4 proc. do 12,2 proc. Projekt obejmuje Białystok oraz dziewięć pobliskich gmin miejsko-wiejskich: Czarna Białostocka, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów. Budowa spalarni ma rozpocząć się w II kwartale 2013 roku, a zakończyć najpóźniej 31 grudnia 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej