„SAMOspłacający się dom” – program budowy 100 000 domów w 5 lat

2013-06-10 15:04
Program SAMOspłacający się dom
Autor: BOŚ

To brzmi jak utopia, ale program "SAMOspłacający się dom" przygotowany przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank), który może zaowocować budową  domów jednorodzinnych i jednocześnie wprowadzić na rynek sporą ilość zielonej energii jest całkiem realny. Program kompleksowo rozwiązuje budowę, finansowanie i wyposażenie tysięcy domów. W zawiązanej właśnie dla realizacji tego programu Koalicji Eko-Polska, obok BOŚ BAnku udział w niej biorą Murator, Amica, Barlinek, Black Red White, Opoczno, Cersanit i Ferro.

Założenia programu „SAMOspłacający się dom” zostały oparte na projekcie wyczekiwanej Ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ma umożliwiać budowę mikroelektrowni słonecznych (o mocy do 40 kW) na własne potrzeby i odsprzedaży nadwyżki zielonej energii do sieci po stałej cenie zagwarantowanej na 15 lat.

Samospłacający się dom

Dom jednorodzinny, który powstanie w ramach programu ma sam się sfinansować. Jak zakłada mechanizm tego przedsięwzięcia, jedynym wkładem inwestora, który się na nie zdecyduje ma być działka o powierzchni minimum 2000 m2 (musi być ogrodzona i przynajmniej w połowie niezacieniona). Następnie trzeba się będzie zgłosić do któregoś z oddziału BOŚ i wybrać jeden z projektów domu proponowanych przez bank (projekty przygotował na cele tego programu MURATOR S.A.). Dom będzie wybudowany z konkretnie wskazanych w projekcie materiałów budowlanych i wyposażony zostanie w ekologiczne rozwiązania jak kolektory słoneczne, pompę ciepła, energooszczędny sprzęt AGD, bank wskaże także producentów ogniw fotowoltaicznych. Wyliczenia BOŚ Banku przewidują, że właściciel takiego domu z odsprzedaży energii może mieć wpływy miesięczne w wysokości ok. 3500 zł. Byłyby one przeznaczane na raty spłaty kredytu.
- Dzięki tym środkom realne stanie się sfinansowanie tego typu inwestycji. Dziś znajduje się ona jedynie w sferze marzeń przeciętnej polskiej rodziny. Uruchomienie Programu będzie jednak możliwe dopiero po wejściu w życie przepisów zawartych w projekcie Ustawy o odnawialnych źródłach energii – podkreśla Mariusz Klimczak, prezes zarządu BOŚ Banku.

Program SAMOspłacający się dom
Autor: BOŚ

Korzyści programu „SAMOspłacający się dom”

Korzyści – i to istotnych - jest tyle, że nie wiadomo, którą z nich uznać za najważniejszą. Po pierwsze, program BOŚ Banku wspierany przez Koalicję Eko-Polska ma szansę zaspokoić w dużym stopniu tak ważną potrzebę społeczną jaką jest własne mieszkanie. Inicjatorzy programu stawiają sobie za cel budowę 100 000 nowych domów na terenie całej Polski w ciągu 5 lat. To ma szansę przerodzić się w specyficzny boom budowlany z rynkiem wartym 60 mld zł. To powinno podwyższyć tempo wzrostu PKB o ok. 1 pkt. proc. rocznie. A że budownictwo napędza gospodarkę i tworzy miejsca pracy, to realizacja programu samospłacających się domów powinna być determinantą utworzenia ponad 50 000 nowych miejsc pracy, w tym ok. 15 000 w budownictwie. Do dla publicznych finansów oznacza większe wpływy z podatków (i mniejsze wydatki na walkę z bezrobociem), które można szacować w kwocie około 4 mld zł.
No i wreszcie program jest przejawem tego, jak Polska wypełnia swoje zobowiązania w zakresie zaleceń środowiskowych wynikających z przyjęcia regulacji europejskich w zakresie tzw. pakietu klimatycznego.
Montaż przyjętych w programie 100 000 instalacji fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 40 kW i każda pozwoli także na powstanie 4 GW nowej mocy elektrycznej z OZE. To oznacza ograniczenie emisji gazów,  w tym o ok.: 3.5 mln ton CO2/rok, 16 tys. ton SO2/rok, 6 tys. ton NOx/rok. Natomiast wyposażanie domów w kolektory słoneczne i pompy ciepła to kolejne ograniczenie emisji CO2 o 570 tys. ton/rok.

Ustawa o OZE jest najważniejszym filarem programu „SAMOspłacający się dom”. Jednak drugim wymogiem jest posiadanie działki, stąd potrzeba w tym względzie szerszego zrozumienia tego przedsięwzięcia.
 - Liczymy, że samorządy dostrzegą potencjał tkwiący w tym programie i zechcą pomóc rodzinom pozyskać tanie działki budowlane. Wierzymy także, że Parlament szybko przyjmie przepisy tzw. dużego trójpaku energetycznego. Będziemy wspierać wszystkie działania w tym kierunku. W tym celu tworzymy dzisiaj Koalicję Eko-Polska, do której mogą przystąpić wszyscy, którzy wierzą, że można pogodzić poszanowanie środowiska z rozwojem gospodarczym – zadeklarował Andrzej Malinowski Prezydent Pracodawców RP, czyli organizacji, która objęła patronatem działania Koalicji Eko-Polska. Przypomnijmy, podpisy pod deklaracją powołania Koalicji, obok Pracodawców RP i BOŚ Banku, złożyli m.in. przedstawiciele sześciu polskich firm: Muratora S.A (dostawca projektów domów) oraz Amiki, Barlinka, Black Red White, Opoczna, Cersanitu i Ferro (producenci materiałów do budowy, urządzeń i wyposażenia mieszkań). Koalicja ma formułę otwartą i jej założyciele liczą na kolejne firmy.

Tak na dobrą sprawę, program „SAMOspłacający się dom” jest pierwszym od dawna - przemyślanym i policzonym - programem mieszkaniowym.  Wobec braku w Polsce długofalowej polityki mieszkaniowej, trzymamy kciuki za przedsięwzięcie BOŚ Banku wsparane przez Koalicję Eko-Polska.

Koalicja EKo-Polska
Autor: Pracodawcy RP Sygnatariusze Koalicji Eko-Polska. Od lewej: Stanisław Gawłowski - wiceminister środowiska, Michał Wólczyński - wiceprezes zarządu  Rovese, Tomasz Ostrowicki - prezes zarządu Black Red White, Renata Krzewska - prezes zarządu MURATOR S.A, Zdzisław Wiese - menadżer ds Marki i PR AMICA Wronki, Dominika Kulczyk-Lubomirska - wiceprezes Green Cross Poland, Małgorzata Skucha - prezes zarządu NFOŚiGW, Mariusz Klimczak - prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska, Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców RP i Wojciech Michałowski - prezes zarządu BARLINEK SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej