„SAMOspłacający się dom” – program budowy 100 000 domów w 5 lat

2013-06-10 15:04
Program SAMOspłacający się dom
Autor: BOŚ

To brzmi jak utopia, ale program "SAMOspłacający się dom" przygotowany przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank), który może zaowocować budową  domów jednorodzinnych i jednocześnie wprowadzić na rynek sporą ilość zielonej energii jest całkiem realny. Program kompleksowo rozwiązuje budowę, finansowanie i wyposażenie tysięcy domów. W zawiązanej właśnie dla realizacji tego programu Koalicji Eko-Polska, obok BOŚ BAnku udział w niej biorą Murator, Amica, Barlinek, Black Red White, Opoczno, Cersanit i Ferro.

Założenia programu „SAMOspłacający się dom” zostały oparte na projekcie wyczekiwanej Ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ma umożliwiać budowę mikroelektrowni słonecznych (o mocy do 40 kW) na własne potrzeby i odsprzedaży nadwyżki zielonej energii do sieci po stałej cenie zagwarantowanej na 15 lat.

Samospłacający się dom

Dom jednorodzinny, który powstanie w ramach programu ma sam się sfinansować. Jak zakłada mechanizm tego przedsięwzięcia, jedynym wkładem inwestora, który się na nie zdecyduje ma być działka o powierzchni minimum 2000 m2 (musi być ogrodzona i przynajmniej w połowie niezacieniona). Następnie trzeba się będzie zgłosić do któregoś z oddziału BOŚ i wybrać jeden z projektów domu proponowanych przez bank (projekty przygotował na cele tego programu MURATOR S.A.). Dom będzie wybudowany z konkretnie wskazanych w projekcie materiałów budowlanych i wyposażony zostanie w ekologiczne rozwiązania jak kolektory słoneczne, pompę ciepła, energooszczędny sprzęt AGD, bank wskaże także producentów ogniw fotowoltaicznych. Wyliczenia BOŚ Banku przewidują, że właściciel takiego domu z odsprzedaży energii może mieć wpływy miesięczne w wysokości ok. 3500 zł. Byłyby one przeznaczane na raty spłaty kredytu.
- Dzięki tym środkom realne stanie się sfinansowanie tego typu inwestycji. Dziś znajduje się ona jedynie w sferze marzeń przeciętnej polskiej rodziny. Uruchomienie Programu będzie jednak możliwe dopiero po wejściu w życie przepisów zawartych w projekcie Ustawy o odnawialnych źródłach energii – podkreśla Mariusz Klimczak, prezes zarządu BOŚ Banku.

Program SAMOspłacający się dom
Autor: BOŚ

Korzyści programu „SAMOspłacający się dom”

Korzyści – i to istotnych - jest tyle, że nie wiadomo, którą z nich uznać za najważniejszą. Po pierwsze, program BOŚ Banku wspierany przez Koalicję Eko-Polska ma szansę zaspokoić w dużym stopniu tak ważną potrzebę społeczną jaką jest własne mieszkanie. Inicjatorzy programu stawiają sobie za cel budowę 100 000 nowych domów na terenie całej Polski w ciągu 5 lat. To ma szansę przerodzić się w specyficzny boom budowlany z rynkiem wartym 60 mld zł. To powinno podwyższyć tempo wzrostu PKB o ok. 1 pkt. proc. rocznie. A że budownictwo napędza gospodarkę i tworzy miejsca pracy, to realizacja programu samospłacających się domów powinna być determinantą utworzenia ponad 50 000 nowych miejsc pracy, w tym ok. 15 000 w budownictwie. Do dla publicznych finansów oznacza większe wpływy z podatków (i mniejsze wydatki na walkę z bezrobociem), które można szacować w kwocie około 4 mld zł.
No i wreszcie program jest przejawem tego, jak Polska wypełnia swoje zobowiązania w zakresie zaleceń środowiskowych wynikających z przyjęcia regulacji europejskich w zakresie tzw. pakietu klimatycznego.
Montaż przyjętych w programie 100 000 instalacji fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 40 kW i każda pozwoli także na powstanie 4 GW nowej mocy elektrycznej z OZE. To oznacza ograniczenie emisji gazów,  w tym o ok.: 3.5 mln ton CO2/rok, 16 tys. ton SO2/rok, 6 tys. ton NOx/rok. Natomiast wyposażanie domów w kolektory słoneczne i pompy ciepła to kolejne ograniczenie emisji CO2 o 570 tys. ton/rok.

Ustawa o OZE jest najważniejszym filarem programu „SAMOspłacający się dom”. Jednak drugim wymogiem jest posiadanie działki, stąd potrzeba w tym względzie szerszego zrozumienia tego przedsięwzięcia.
 - Liczymy, że samorządy dostrzegą potencjał tkwiący w tym programie i zechcą pomóc rodzinom pozyskać tanie działki budowlane. Wierzymy także, że Parlament szybko przyjmie przepisy tzw. dużego trójpaku energetycznego. Będziemy wspierać wszystkie działania w tym kierunku. W tym celu tworzymy dzisiaj Koalicję Eko-Polska, do której mogą przystąpić wszyscy, którzy wierzą, że można pogodzić poszanowanie środowiska z rozwojem gospodarczym – zadeklarował Andrzej Malinowski Prezydent Pracodawców RP, czyli organizacji, która objęła patronatem działania Koalicji Eko-Polska. Przypomnijmy, podpisy pod deklaracją powołania Koalicji, obok Pracodawców RP i BOŚ Banku, złożyli m.in. przedstawiciele sześciu polskich firm: Muratora S.A (dostawca projektów domów) oraz Amiki, Barlinka, Black Red White, Opoczna, Cersanitu i Ferro (producenci materiałów do budowy, urządzeń i wyposażenia mieszkań). Koalicja ma formułę otwartą i jej założyciele liczą na kolejne firmy.

Tak na dobrą sprawę, program „SAMOspłacający się dom” jest pierwszym od dawna - przemyślanym i policzonym - programem mieszkaniowym.  Wobec braku w Polsce długofalowej polityki mieszkaniowej, trzymamy kciuki za przedsięwzięcie BOŚ Banku wsparane przez Koalicję Eko-Polska.

Koalicja EKo-Polska
Autor: Pracodawcy RP Sygnatariusze Koalicji Eko-Polska. Od lewej: Stanisław Gawłowski - wiceminister środowiska, Michał Wólczyński - wiceprezes zarządu  Rovese, Tomasz Ostrowicki - prezes zarządu Black Red White, Renata Krzewska - prezes zarządu MURATOR S.A, Zdzisław Wiese - menadżer ds Marki i PR AMICA Wronki, Dominika Kulczyk-Lubomirska - wiceprezes Green Cross Poland, Małgorzata Skucha - prezes zarządu NFOŚiGW, Mariusz Klimczak - prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska, Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców RP i Wojciech Michałowski - prezes zarządu BARLINEK SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej