Rekordowa frekwencja na CEDEM

2006-10-02 14:39

Tegoroczna konferencja CEDEM CEE 2006 odbyła się w nowym miejscu (hotel InterContinental), miała szerszy zasięg geograficzny i rekordową frekwencję. Organizowana w Pradze od 2000 roku impreza zmieniła się z wydarzenia lokalnego w najważniejszą i najciekawszą tego typu w środkowej Europie.

Ciekawe dyskusje panelowe, reprezentatywne grono inwestorów, finansistów i deweloperów przyciągnęły blisko 450 osób profesjonalnie zajmujących się rynkiem nieruchomości. Zadaniem konferencji było pokazanie, jak się zmienił rynek nieruchomości w środkowej i wschodniej Europie i jakie są możliwości jego dalszego rozwoju. Osobne badanie rynków Polski, Czech, Węgier i Rosji jest możliwe, jednak trudno dostrzec wyraźne przykłady i tendencje ogólne, dopóki nie spojrzy się z szerszej perspektywy. W ciągu ostatnich kilku lat daję się zauważyć dynamiczny rozwój rynków Budapesztu, Pragi i Warszawy, i nieustającą atrakcyjność Moskwy, co podkreślali wszyscy uczestnicy dyskusji.

Najbardziej kontrowersyjnym panelem była dyskusja o stworzeniu ogólnych zasad działania w agencjach nieruchomości - jednolitych w całej środkowej Europie. Ponieważ rośnie waga tego rynku ustalenie swojego rodzaju kodeksu postępowania jest bardzo ważne.

Jednym z najciekawszych paneli był prowadzony przez Pana Charlesa Taylora (Managing Director Cushman & Wakefield). I chociaż nie osiągnięto konsensusu w stwierdzeniu czy czas  imponujących zysków się skończył, czy jednak miasta stołeczne w dalszym ciągu mają taki potencjał, to stwierdzono że bez wątpienia warto inwestować w nieruchomości w środkowej i wschodniej Europie, czyli najprościej mówiąc kupować i czekać aż nasze budynki zyskają na wartości. Pomimo dramatycznego tempa transakcji pozytywny jest szybki wzrost doświadczenia kupujących.

Dyskusja poprowadzona przez Michael Müller (PricewaterhouseCoopers) również nie odpowiedziała na pytanie czy nastąpił kryzys w sektorze zasobów nieruchomości. Podczas rozmów stwierdzono że ogólna sytuacja jest dobra jak zawsze.

Podsumowując tegoroczną konferencję organizatorzy zapowiadają kontynuację tematów w rozmowach przy okrągłym stole w listopadzie w Budapeszcie i przy okazji konkursów na nagrodę Construction & Investment Journal które odbędą się w Warszawie, Pradze i Budapeszcie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej