Przystanki kolejowe w nowej odsłonie. Ogłoszono program budowy 200 przystanków kolejowych

2020-05-08 15:54
Przystanek kolejowy
Autor: PKP PLK Ogłoszono program 200 przystanków kolejowych

Przystanek kolejowy to co prawda nie dworzec, ale przecież nie wszędzie jest on potrzebny. Przystanki kolejowe w całej Polsce odbiegają często od standardów XXI wieku albo ich w ogóle nie ma, przez co wykluczonych z transportu kolejowego wykluczonych jest wiele miejscowości. Ma to zmienić zapowiedziany 7 maja 2020 rządowy program budowy 200 przystanków kolejowych.

Inwestycje w polskie przystanki kolejowe zostały uznane za niezwykle ważne, bo podczas oficjalnego ogłaszania programu, ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi towarzyszył Prezydent Andrzej Duda, którego minister nazwał inspiratorem tego przedsięwzięcia.  

W ciągu pięciu lat na kolejowej mapie Polski ma powstać lub zostać zmodernizowych 200 przystanków kolejowych. A w szczegółach program przewiduje:

  • budowę nowych przystanków kolejowych – 104
  • odbudowę przystanków kolejowych – 14
  • poprawę dostępności – 23
  • wydłużenie peronów wraz z przebudową – 51
  • modernizację – 8

Na przystanki kolejowe w ramach tego programu, rząd planuje przeznaczyć 1 miliard złotych. Przystanki mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne (ale jeszcze nie wszystkie znikną), szczególnie ważne jest wydłużanie peronów tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne.

Warunkiem udziału w tym programie będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Program ma ponadto umożliwić niedużym firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych. Program jest jednym z elementów działań rządów w procesie odmrażania gospodarki, ponieważ inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu. 

Program 200 przystanków kolejowych
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Mapa programu 200 przystanków kolejowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej