Przystanki kolejowe w nowej odsłonie. Ogłoszono program budowy 200 przystanków kolejowych

2020-05-08 15:54
Przystanek kolejowy
Autor: PKP PLK Ogłoszono program 200 przystanków kolejowych

Przystanek kolejowy to co prawda nie dworzec, ale przecież nie wszędzie jest on potrzebny. Przystanki kolejowe w całej Polsce odbiegają często od standardów XXI wieku albo ich w ogóle nie ma, przez co wykluczonych z transportu kolejowego wykluczonych jest wiele miejscowości. Ma to zmienić zapowiedziany 7 maja 2020 rządowy program budowy 200 przystanków kolejowych.

Inwestycje w polskie przystanki kolejowe zostały uznane za niezwykle ważne, bo podczas oficjalnego ogłaszania programu, ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi towarzyszył Prezydent Andrzej Duda, którego minister nazwał inspiratorem tego przedsięwzięcia.  

W ciągu pięciu lat na kolejowej mapie Polski ma powstać lub zostać zmodernizowych 200 przystanków kolejowych. A w szczegółach program przewiduje:

  • budowę nowych przystanków kolejowych – 104
  • odbudowę przystanków kolejowych – 14
  • poprawę dostępności – 23
  • wydłużenie peronów wraz z przebudową – 51
  • modernizację – 8

Na przystanki kolejowe w ramach tego programu, rząd planuje przeznaczyć 1 miliard złotych. Przystanki mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne (ale jeszcze nie wszystkie znikną), szczególnie ważne jest wydłużanie peronów tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne.

Warunkiem udziału w tym programie będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Program ma ponadto umożliwić niedużym firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych. Program jest jednym z elementów działań rządów w procesie odmrażania gospodarki, ponieważ inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu. 

Program 200 przystanków kolejowych
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Mapa programu 200 przystanków kolejowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej