Praca na budowie za granicą: fachowiec pilnie poszukiwany. Gdzie płacą 100 zł/godz.?

2017-08-29 13:42
pieniadze
Autor: http://thinkstockphotos.com/ ustawa o kredycie hipotecznym

Praca na budowie za granicą kusi polskich fachowców, a nasze firmy budowlane brak wykwalifikowanej kadry wymieniają wśród głównych barier w prowadzeniu działalności. W sierpniu 2017 wskazało na nią 41,3% badanych przez GUS firm budowlanych. Jeszcze rok temu wskaźnik ten wynosił niewiele ponad 28%. A zatem zjawisko pogłębia się i nic nie zapowiada, że coś się zmieni. Chyba że jeszcze na gorsze, bo polskich specjalistów kuszą dobrymi warunkami pracy w Europie. Czy polscy pracodawcy mają szansę stać się konkurencyjni?

Budownictwo, również w Polsce, coraz bardziej specjalizuje się, a to znaczy, że potrzebuje fachowców z konkretnym doświadczeniem. Wydawać by się mogło, że chodzi o jakieś niszowe umiejętności, spoza listy oficjalnych zawodów budowlanych. Nic bardziej mylnego, na liście zawodów deficytowych na rok 2017 (wg „Barometru zwodów” opracowywanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) znajdują się takie pozycje jak: cieśla i stolarz budowlany, monter instalacji budowlanych, murarz i tynkarz, dekarz i blacharz budowlany, operator koparki i ładowarki oraz innych maszyn budowlanych, mechanik sprzętu do robót ziemnych i ślusarz. Szkolnictwo zawodowe mamy jakie mamy, reformy w nim są jak na razie teoretyczne i na papierze. Zatem podaż deficytowych nowych fachowców raczej nie zwiększy się, a o tych którzy są, będą walczyć pracodawcy w Polsce i za granicą. Bo nie tylko u nas brakuje fachowców.

Praca w budownictwie za granicą

Przeanalizowaliśmy oferty pracy (np. na poloniusz.pl), jakimi zagraniczni pracodawcy kuszą polskich fachowców. Żeby nie było, że na atrakcyjną pracę, może liczyć każdy, gdyż u nich też liczy się udokumentowane doświadczenie. Dla wielu chętnych ograniczeniem będzie też nieznajomość języka kraju, do którego chciałoby się pojechać.

Betoniarz/zbrojarz do pracy w Norwegii

W tym przypadku pracodawca wymaga min. 2-letniego doświadczenia w zawodzie, znajomości rysunku technicznego, umiejętność pracy samodzielnej, dobrej kondycji fizycznej, do komunikacji preferowany język angielski lub norweski. Oferuje pracę na pełen etat „na warunkach norweskich”, atrakcyjne wynagrodzenie zależne od doświadczenia, wielomiesięczny kontrakt.

Średnie wynagrodzenie w Norwegii jest 6-krotnie wyższe od naszego, czyli w roku 2017 będzie to około 25 000 zł miesięcznie. Skoro brakuje tam betoniarzy i zbrojarzy, można domyślać się, że ich zarobki są wyższe ponad średnią. W Polsce (jak podaje firma Sedlak & Sedlak) zbrojarz / betoniarz osiąga średnio zarobki od 2100-3543 zł brutto miesięcznie. Część może zarabiać więcej, ale nawet wówczas daleko im do poziomu norweskiego wynagrodzenia.

Tynkarz potrzebny w Belgii

Pracodawca wymaga doświadczenia w zawodzie min. 4 lata, dobrej znajomości różnych zapraw, dokładności w wykonywanych obowiązkach, ręczne i maszynowe tynkowanie wnętrz budynków 30-40 m² dziennie. Konieczna komunikatywna znajomość języka angielskiego.

Oferuje belgijską umowę o pracę, 1753 euro netto miesięcznie (7475 zł wg przelicznika 4,264 zł z dn. 28.08.2017), 40 godzin pracy tygodniowo, możliwość pracy w nadgodzinach płatnych dodatkowo, wypłaty tygodniowe, opłacone zakwaterowanie.

Nasze źródło podaje, że tynkarz w Polsce osiąga zarobki od 2084-4561 zł brutto (część ma wyższe wynagrodzenie) i raczej nie zapłaci za zakwaterowanie, gdyby tynkarz był przyjezdny.

Murarza / cieślę zatrudnią we Francji

Oferty z Francji są w porównaniu z innymi bardziej wymagające (można by nawet rzec – że są zniechęcające). Pracodawca wymaga minimum 5 lat doświadczenia w zawodzie, podleganie przez okres min. 30 dni przed wyjazdem ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce, badań lekarskich na podstawie skierowania wystawianego przez agencję zatrudnienia, znajomości języka francuskiego na poziomie komunikatywnym.

Przeczytaj też, czy dla pracy warto uczyć się języka francuskiego?

Oferuje umowę o pracę tymczasową na 3 miesiące z możliwością przedłużenia, atrakcyjne wynagrodzenie (źródła podają, że budowlańcy we Francji zarabiają netto od 1600-2600 euro, czyli od ok. 6700-11 000 zł), nadgodziny płatne wg obowiązujących przepisów francuskich, bezpłatne zakwaterowanie. Trzeba też dodać, że we Francuzi ustawowo pracują najmniej w Europie – 35 godzin tygodniowo.
W Polsce murarz osiąga zarobki od 2171-3300 zł brutto, w przypadku cieśli to przedział 2292-4000 zł. Jest wśród nich oczywiście grupa, która zarabia więcej.

Blacharz dachowy / dekarz potrzebny w Niemczech

Praca w Niemczech na budowie jest, ale niemiecki pracodawca stawia wymagania. Znajomość języka niemieckiego pozwalająca na porozumiewanie się w miejscu pracy – mile widziana, ale nie jest konieczna. Doświadczenie na stanowisku, ale bez postawionego minimum, prawo jazdy kat. B i samochód mile widziane.

Oferuje: stałe i stabilne zatrudnienie na korzystnych warunkach, atrakcyjny system wynagrodzeń uzależnionych od kwalifikacji, gwarantuje dobry standard zakwaterowania, zaliczkę już po 7 dniach, ubezpieczenie w prywatnej firmie, możliwość pracy w nadgodzinach, możliwość premii, - opiekę formalno-prawną, możliwość regularnych zjazdów do Polski, pomoc polskojęzycznego konsultanta w sprawach organizacyjnych, przyjazną atmosferę pracy...

Płace w Niemczech są 4-krotnie wyższe niż Polsce, oczywiście porównujemy tzw. średnie krajowe. Za niskie uważane jest wynagrodzenie poniżej 10 euro/godz. (ok. 42 zł) lub 1993 euro miesięcznie (ok. 8500 zł). Przypomnijmy, że w Polsce od 1 stycznia 2017 minimalna stawka za godzinę pracy wynosi 13 zł, płaca minimalna 2000 zł, a średnie wynagrodzenie brutto w lipcu 2017 kształtowało się na poziomie 4500 zł.

Zbrojarz w Danii

Duńscy pracodawcy od zbrojarzy w Polski oczekują minimum 2 lat doświadczenia w zawodzie, komunikatywnej znajomości języka angielskiego i własnego samochodu.

Oferuje pracę w oparciu o duńską umowę, zakwaterowanie, którego koszt najmu będzie odliczany od wynagrodzenia, nadgodziny, wynagrodzenie 150 duńskich koron brutto/godz. (to ok. 80 zł/godz.), wynagrodzenie wypłacane co 2 tygodnie i dodatek wakacyjny.

W Unii Europejskiej Dania jest na drugim miejscu (po Luksemburgu) jeśli chodzi o wysokość średnich zarobków. Nie mamy najnowszych danych, ale rok temu duńska średnia krajowa wynosiła 4561euro brutto miesięcznie, czyli dzisiaj to by było ok. 19 500 zł, nie ma tam ogólnokrajowych przepisów dotyczących płacy minimalnej. Podawaliśmy wcześniej, że w Polsce zbrojarz / betoniarz osiąga średnio zarobki od 2100-3543 zł brutto miesięcznie.

Monter rusztowań w Norwegii hitem stawki godzinowej

W Norwegii zakres prac to montowanie i demontowanie rusztowań fasadowych, podwieszanych, na obiektach mieszkalnych lub przemysłowych. Pracodawca wymaga minimum 3 lata doświadczenia w zawodzie, komunikatywnej (czyli trzeba się potrafić porozumieć w podstawowym zakresie) znajomości języka angielskiego lub norweskiego oraz posiadanie certyfikatu 17-4 (dawniej 46c) potwierdzającego uprawnienia monterów.

Oferuje zatrudnienie w stabilnej norweskiej firmie, wynagrodzenie od 185,50 - 210 koron norweskich / godz., czyli ok. 100 zł/godz. Do tego pakiet socjalny, ubezpieczenie, odzież robocza i narzędzia oraz zakwaterowanie.

Średnia miesięczna pensja brutto w Norwegii wyniosła w 2016 roku 43 800 koron – to dzisiaj powyżej 20 100 zł. Według firmy Sedlak & Sedlak monter rusztowań w Polsce może liczyć na wynagrodzenie od 2146-4371 zł, z zastrzeżeniem wyższych płac dla pewnej grupy. Porównując, monter w Polsce otrzymujący 4000 zł pensji, w Norwegii pracowałby na to 5 dni.

W zasadzie, po zebranych wyżej informacjach, nie ma się co dziwić, że najlepsi fachowcy wyjechali z Polski, a pozostali chcą do nich dołączyć. A realia pracy i wynagradzania Polaków w Polsce (ale nie mówimy tu o elitach zarobkowych) napawają smutkiem...

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej