Port lotniczy Lublin za unijne dotacje. Umowa o dofinansowanie podpisana

2012-01-03 15:58
Port lotniczy Lublin, podpisanie umowy na dofinansowanie budowy z UE
Autor: Port Lotniczy Lublin SA Podpisanie umowy o dofinansowanie

Już za niespełna rok, port lotniczy Lublin przyjmie pierwszych pasażerów. Aktualnie budowa lotniska idzie pełną parą. Spółka Port Lotniczy Lublin SA podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych na kwotę ponad 140 mln złotych. Dotacje pokryją 1/4 kosztów.

Aura sprzyja budowie, zatem port lotniczy Lublin z dnia na dzień rośnie w siłę.
Już jesienią lotnisko przyjmie pierwszych pasażerów.
Inwestor przedsięwzięcia - spółka Port Lotniczy Lublin SA oraz Zarząd Województwa Lubelskiego podpisały umowę o dofinansowanie budowy ze środków unijnych.

Przeczytaj również: Port lotniczy Lublin: umowa o roboty budowlane podpisana

Zawarty 22 grudnia dokument gwarantuje przekazanie na budowę lotniska w Świdniku prawie 144,5 mln złotych (125 mln złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostała część z budżetu państwa).

Lotnisko za dotacje

Dofinansowanie wypłacane będzie w transzach w formie refundacji (zwrotu poniesionych kosztów związanych z realizacją projektu) lub w formie zaliczki na pokrycie wydatków dotyczących projektu.
Za dotacje zostanie zrealizowana budowa niekomercyjnej części terminalu, budowa drogi startowej i oświetlenia, uzbrojenie terenu lotniska oraz infrastruktura bezpieczeństwa (m.in. budowa obiektu Lotniskowej Straży Pożarnej oraz dróg pożarowych i patrolowych).
Ponadto, dotacje pokryją część kosztów związanych z wyposażeniem obiektu w niezbędny sprzęt (zakup oczyszczarek, zamiatarek, pługu wirnikowego, maszyn do odladzania samolotów oraz wozów bojowych).

Port lotniczy Lublin

Port lotniczy Lublin będzie obiektem o 11 tys. m2 powierzchni całkowitej. Lotnisko będzie składało się z trzech skrzydeł, które będą zbiegały się w centralnej hali odlotów. Wewnątrz hali będą zatrzymywały się szynobnusy jadące z Lublina. Inwestycja o wartości prawie 400 mln złotych, ma zostać ukończona w październiku 2013 roku. Generalnym wykonawcą jest Budimex.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej