Pomorska Kolej Metropolitalna: Gdańsk wspiera inwestycję sprzedając grunty pod budowę

2012-01-25 15:19
Pomorska kolej Metropolitalna
Autor: UM Gdańsk Podpisanie porozumienia

Jedna z kluczowych pomorskich inwestycji - Pomorska Kolej Metropolitalna jest coraz bliżej realizacji. Miasto Gdańsk sprzeda na rzecz województwa pomorskiego grunty pod budowę kolei. Prezydent Gdańska oraz marszałek województwa Pomorskiego podpisali porozumienie o współpracy przy budowie PKM. Inwestycja warta ponad 700 tys. złotych zostanie zrealizowana za 3 lata.

Na Pomorzu przygotowania do realizacji jednej ze strategicznych inwestycji kolejowych idą pełną parą. Pomorska Kolej Metropolitalna, która połączy Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami będzie realizowana we współpracy samorządu Pomorskiego i Miasta Gdańsk. Władze obu województw zawarli 24 stycznia porozumienie o współpracy.

Przeczytaj również: Pomorska Kolej Metropolitalna: decyzja lokalizacyjna wydana

Grunty pod budowę PKM

Na mocy podpisanego dokumentu gmina Gdańsk sprzeda grunty pod budowę PKM z 99 proc. bonifikatą. Na 24 hektarowym terenie za trzy lata powstanie linia PKM. Miasto Gdańsk sprzeda 83 działki po obniżonej wartości, dzięki czemu władze województwa pomorskiego zaoszczędzą blisko sto milionów złotych

- Tę bonifikatę traktujemy jak inwestycję, która miastu Gdańsk się zwróci. Kolej metropolitalna będzie dużym udogodnieniem dla mieszkańców metropolii, bo pozwoli na swobodne przemieszczanie się mieszkańców województwa z rejonu Kaszub do Gdańska i z powrotem - skomentował Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

W dokumencie znalazło się zobowiązanie obu stron do proponowania i podejmowania działań służących integracji PKM z pozostałymi formami komunikacji publicznej, zwłaszcza z systemem transportu autobusowego, tramwajowego i Szybkiej Kolei Miejskiej w Gdańsku oraz kolei regionalnej i dalekobieżnej, a także systemem komunikacji indywidualnej i pieszej.

Pomorska Kolej Metropolitalna - opis inwestycji

Pomorska Kolej Metropolitalna zostanie wybudowana za trzy lata. Kolej połączy Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. W ramach inwestycji zostanie wybudowna 20-kilometrowa linia kolejowa z 8 przystankami, z których 6 będzie pełnić rolę węzłów integracyjnych. Dzięki PKM zarówno z Gdańska jak i Gdyni, będzie można dojechać na lokalne lotnisko w ciągu 25 minut.
Koszt inwestycji to 7689,9 mln złotych, z czego 500,9 mln to dotacje z funduszy unijnych. Projekt otrzyma w lutym kolejne dofinansowanie. Przypomnijmy, że inwestycja otrzymała już prawomocną decyzję środowiskową Regionlanej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Ponadto, 5 stycznia wydano decyzję lokazliacyjną. Spółka PKM SA - inwestor przedsięzwięcia przeprowadził międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny przystanków dla przyszłej kolei. Budowa rozpocznie się już jesienią. Pomorska Kolej Metropolitalna ruszy w 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej