PKP wybrały: PORR (Polska) S.A. zmodernizuje dworzec Warszawa Centralna

2010-05-25 14:01
Dworzec Warszawa Centralna
Autor: PKP S.A.

Modernizację dworca Warszawa Centralna przeprowadzi firma PORR (Polska) S.A. - spółka realizowała w Warszawie takie inwestycje jak: Grzybowska Park oraz siedzibę Telekomunikacji Polskiej S.A. W najbliższych dniach PKP S.A. wybierze także wykonawcę modernizacji dworca Warszawa Wschodnia.

PKP S.A. podpiszą w najbliższych dniach umowę z wykonawcą prac na Dworcu Centralnym. Zgodnie ze złożonym harmonogramem, wykonawca rozpocznie działania modernizacyjne na dworcu już w czerwcu 2010 r. Szacowana wartość modernizacji Dworca Centralnego wynosi ok. 47 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A.

Zobacz koniecznie: Dwie oferty w przetargu na wybór wykonawcy remontu Dworca Centralnego w Warszawie

PORR Polska jest spółką córką austriackiej firmy Porr AG, drugiej co do wielkości firmy budowlanej w Austrii, która działa od 1869. Firma obecna jest nie tylko na rynku austriackim, ale działa również na terenie kilku krajów europejskich.

Zobacz koniecznie: Rozbudowa dworca kolejowego Warszawa Wschodnia

Inwestycja na Dworcu Centralnym obejmie elewację hali głównej, zewnętrzne pasaże wokół hali głównej na poziomie 0, a także wszystkie ogólnodostępne przestrzenie wewnętrzne. Pasażerowie Dworca Centralnego zyskają po pracach więcej przestrzeni i więcej światła we wszystkich częściach dworca, system informacji kolejowej, nowe biletomaty, infokioski oraz uporządkowane galerie handlowe. Planuje się kompleksowe uporządkowanie peronów, wymianę części urządzeń zaplecza technicznego, instalacji sanitarnych i wodno-kanalizacyjnych. Podróżni będą mieli do dyspozycji nowoczesną przestrzeń gastronomiczną (food court nad kasami biletowymi), centrum informacji miejskiej i turystycznej, zmodernizowaną poczekalnię, bank, sklepy znanych marek. Trwają ustalenia w sprawie wyczyszczenia przez Polskie Linie Kolejowe powierzchni płyt torowiska – nieczyszczonych od początku istnienia dworca.

Zmodernizowany dworzec będzie w pełni oddany do użytku na przełomie 2011 i 2012 r. Podczas prac obiekt będzie czynny dla pasażerów. Okresowo poszczególne części dworca będą jednak wyłączane z ruchu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej