Nowe powierzchnie biurowe. Warszawa druga wśród miast Europy. WIDEO

2012-03-06 13:49
Warszawa: awans warszawy w rankingu miast biznesowych Europy
Autor: PZ Studio Warszawa zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Europie. Wyprzedziliśmy między innymi Wiedeń i Pragę. Analiza 36 miast obejmuje takie kategorie jak m.in. jakość życia, dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanych pracowników, jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe.

Według analiz przeprowadzonych przez CBRE wynika, że na koniec 2013 roku, w Warszawie zostanie oddanych 7 tys. m2 nowych nieruchomości biurowych. Warszawa zajmuje drugie miejsce w Europie, jeśli chodzi o powierzchnie biurowe, które zostaną oddane do użytku w ciągu najbliższych dwóch lat.

Firma doradcza CB Richard Ellis (CBRE) działająca na rynku nieruchomości komercyjnych, zbadała kondycję warszawskiego rynku biurowego w 2011 roku. Analiza pokazała, że ubiegły rok, był rekorodowy w kwestii popytu na nieruchomości biurowe. Jeśli chodzi o obiekty biurowe w budowie, Warszawa zajmuje czołowe miejsce na tle innych europejskich stolic.

Przeczytaj również: Nowe wieżowce w Warszawie. Co powstanie w najbliższych latach?

Nieruchomości biurowe, a kryzys

W branży nieruchomości biurowych krysysu nie widać. W samym 2011 roku, warszawski rynek biurowy powiększył swój zasób o 120 tys. m2 powierzchni biurowych. Łącznie nowe powierzchnie biurowe w stolicy zajmują 3 567 m2 . Wskaźnik ten, jest o 4 proc. wyższy, od osiągniętego w 2010 roku, co oznacza, że w 2011 roku odnotowano najwyższy poziom najmu nowoczesnej powierzchni biurowej w historii warszawskiego rynku biurowego. Warszawa jet najlepiej rozwijającym się rynkiem w Polsce. Na kolejnych miejscach pod względem liczby biur znalazły się: Kraków (540 tys. m2), Wrocław (400 tys.m2) i Trójmiasto (380 tys.m2).

Komentuje Joanna Mroczek, dyrektor działu Badań Rynku i Doradztwa w CBRE.

Powierzchnie biurowe w Warszawie a inne miasta Europy

Pod względem istniejących powierzchni biurowych, trudno porównywać Warszawę do innych miast europejskich. Na początku 2012 roku, w 9 największych polskich aglomeracjach było blisko 6 mln m2 powierzchni nowych biur. Dla porównania w Paryżu jest ich 9 razy więcej, a w Londynie wskaźnik ten wynosi 20 mln.
Analitycy CBRE prognozują, że do końca 2013 roku, w Warszawie zostanie odanych do użytku ponad 700 tys. m2 powierzchni oddanych do użytku. W Paryżu będzie ich 2 razy więcej. Według raportu CBRE, Warszawa wyprzedza takie miasta jak Moskwa, Londyn czy Wiedeń.
Biorąc pod uwagę planowane na lata 2012 -2013 nieruchomości biurowe, to Warszawa wyprzedza takie miasta jak Moskwa, Londyn czy Wiedeń. Aktualnie w Warszawie jest 3,5 mln m2 biur i budowane są nowe. Warszawa przoduje również, jesli chodzi o ceny wynajmu. W centrum miasta najwyższe stawki szacowane są na 24-27 euro za m2 miesięcznie.

- Najdroższe są budynki w najlepszych lokalizacjach, ale średnio w centrum możemy liczyć na 20-22 euro. Poza centrum to jest około 12-16 euro w budynku biurowym miesięcznie - dodaje Joanna Mroczek.

Ubiegły rok, był rekordowy pod względem liczby wynajętych powierzchni biurowych. We wszystkich największych miastach Polski wynajęto 900 tys. m2. Wzrost popytu sprawił, że deweloperzy rozpoczynają nowe projekty. Coraz częściej też inwestują w biurowce, niż w inwestycje mieszkaniowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej