Nowa Energia dla przedsiębiorców. Ruszył program Nowa Energia z budżetem 700 mln zł

2021-08-10 11:50
Nowa Energia
Autor: gettyimages Nowa Energia - program dopłat dla przedsiębiorców

Od 5 sierpnia NFOŚiGW przyjmuje wnioski w ramach programu Nowa Energia. Nowa Energia to program skierowany dla przedsiębiorców. Jego celem jest podniesienie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie projektów w zakresie nowoczesnych technologii energetycznych. Jakie przedsięwzięcia mają szansę na dofinansowanie z programu Nowa Energia?

Co oferuje program Nowa Energia?

W ramach programu Nowa Energia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczyna się III nabór wniosków – w czterech kolejnych obszarach:

1. Inteligentne miasta energii - chodzi o innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki którym będzie można jak najlepiej wykorzystywać energię, zwiększać odporność miast na negatywne zjawiska związane ze zmianami klimatu, zmniejszać emisję z transportu, a także rewitalizować i rozwijać tereny miejskiej zieleni. Wspierane będą przedsięwzięcia mające na celu wdrożenie technologii m.in. w zakresie: bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych, szybkiego ładowania, infrastruktury zasilania elektrycznego lub wodorowego, integracji systemów energetycznych z infrastrukturą miejską (np. ładowania aut elektrycznych, oświetlenia miejskiego, zarządzania mediami, czy zarządzania ruchem drogowym).  

2. Wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu - w tym przypadku są to magazyny energii cieplnej i/lub chłodu dla jednostek wytwórczych funkcjonujących w oparciu o źródła z udziałem OZE. Na wsparcie w tym obszarze liczyć mogą w szczególności takie przedsięwzięcia, jak: magazyny ciepła umożliwiające przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii i ich wykorzystanie w okresach zwiększonego zapotrzebowania, instalacje produkcji chłodu z ciepła sieciowego, a także pompy ciepła w zastosowaniach przemysłowych (powyżej 50 kW).

3. Stabilne bezemisyjne źródła energii - przedsięwzięcia mające na celu wdrożenie technologii, m.in.: produkcji biometanu przy jednoczesnym zagospodarowaniu odpadowego CO2, energetycznego wykorzystania biomasy i odpadów, tworzenia biogazowni (również mobilnych), wytwarzania i wykorzystywania biopaliw, a nawet wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR).  

4. Samowystarczalne klastry energetyczne - projekty mające na celu wdrażanie inteligentnych systemów zarządzania rozproszonymi źródłami energii, mikrogeneracji, dużych oraz wirtualnych magazynów energii, a także systemów łączących wytwarzanie energii z jej lokalnym wykorzystaniem (synchronizacja produkcji ze zużyciem energii w miejscu jej wytwarzania).

Trzeba dodać, że trwa też nabór na Plusenergetyczne budynki (nabór do 14 września br.), a w obszarze Produkcja, transport, magazynowanie i wykorzystanie wodoru nastąpił już pierwszy etap selekcji projektów.

Budżet programu Nowa Energia

Budżet tego naboru wynosi do 700 mln zł i dla wymienionych wyżej czterech obszarów programu Nowa Energia jest następujący:

  • Inteligentne miasta energii – do 150 mln zł,
  • Wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu – do 150 mln zł,
  • Stabilne bezemisyjne źródła energii – do 250 mln zł,
  • Samowystarczalne klastry energetyczne – do 150 mln zł.

Dofinansowanie z NFOŚiGW może być udzielone w formie pożyczki na warunkach preferencyjnych lub rynkowych. We wszystkich czterech obszarach nabór skierowany jest do przedsiębiorców.

Założenia programu Nowa Energia

Zgodnie z założeniami programu wnioskujący przedsiębiorcy mogą uzyskać pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych projektu z możliwością premii innowacyjnej do 20% kapitału wypłaconej pożyczki po uzyskaniu efektu rzeczowego, jednak nie więcej niż 10 mln zł. Jeżeli na etapie realizacji konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie się mógł ubiegać o dodatkową dotację.   

Program Nowa Energia został podzielony na sześć obszarów, które pomogą zarówno we wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i podniesieniu poziomu technologicznego już istniejących rozwiązań oraz dostosowaniu polskiej gospodarki do nowoczesnych trendów światowych w szeroko rozumianym sektorze energetycznym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej