Niezwykły projekt spalarni odpadów w Krakowie

2012-04-03 11:42
Spalarnia odpadów w Krakowie
Autor: Krakowski Holding Komunalny SA Krakowska spalarnia odpadów - wizualizacja

W Krakowie zostanie wybudowana spalarnia odpadów. Inwestor, Krakowski Holding Komunalny rostrzygnął przetarg na budowę. Najwyższa złożona propozycja była o ponad 90 tys. złotych wyższa od kosztorysu inwestorskiego. Roboty budowlane w ramach zadania wykona Mostostal Warszawa. Spalarnia zostanie zrealizowana do 2014 roku.

Spalarnia odpadów w Krakowie, to inwestycja, której realizacja pochłonie ponad 700 mln złotych. Inwestor, Krakowski Holding Komunalny rozstrzygnął 2 kwietnia przetarg na budowę.

Przeczytaj również: Spalarnia odpadów w Białymstoku za środki z NFOŚiGW

Spalarnia odpadów - przetarg

Do przetargu na budowę spalarni przystąpiły cztery firmy wykonawcze. Najwyższa złożona propozycja była o 92 tys. złotych wyższa, od kwoty jaką inwestor przeznaczył na budowę. Swoje propozycje złożyły:

  • konsorcjum PBG z PBG Energia, Control Process i francuskiego CNIM - na kwotę 700,85 mln złotych brutto
  • Mostostal Warszawa - na kwotę 729,94 mln złotych brutto
  • konsorcjum Budimeksu z Keppel Seghers (Belgia) i Cespa (Hiszpania) - na kwotę 743,50 mln złotych brutto
  • konsorcjum Posco Engineering & Construction (Korea Południowa) - na kwotę 796,92 mln złotych brutto.

Propozycja Mostostalu Warszawa otrzymała 87,34 punktów; konsorcjum PBG - 86,48; konsorcjum Budimeksu - 84,53; Posco - 71,16. Inwestor podpisze umowę z Mostostalem Warszawa, w ciągu 10 dni od daty ogłoszenia wyników przetargu.

Spalarnia odpadów w Krakowie
Autor: Krakowski Holding Komunalny SA Spalarnia odpadów zostanie wybudowana przy ul. Giedroycia

Spalarnia odpadów w Krakowie

Krakowska spalarnia odpadów zostanie wybudowana przy. ul. Giedroycia w dzielnicy Nowa Huta. Koszt inwestycji to 704 mln 396 tys. złotych, z czego 370 mln złotych, to unijne dofinansowanie. Planowana moc przerobowa zakładu utylizacji, to 220 tys. ton odpadów rocznie. Rocznie w Krakowie wytwarza się ponad 320 tys. ton odpadów. Krakowski Holding Komunalny prognozuje, że do 2020 roku, wskaźnik ten wzrośnie o 20 tys. Aktualnie blisko 90 proc. odpadów trafia na składowiska. Spalarnia odpadów ma zostać wybudowana do 2014 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej