Niezwykły projekt spalarni odpadów w Krakowie

2012-04-03 11:42
Spalarnia odpadów w Krakowie
Autor: Krakowski Holding Komunalny SA Krakowska spalarnia odpadów - wizualizacja

W Krakowie zostanie wybudowana spalarnia odpadów. Inwestor, Krakowski Holding Komunalny rostrzygnął przetarg na budowę. Najwyższa złożona propozycja była o ponad 90 tys. złotych wyższa od kosztorysu inwestorskiego. Roboty budowlane w ramach zadania wykona Mostostal Warszawa. Spalarnia zostanie zrealizowana do 2014 roku.

Spalarnia odpadów w Krakowie, to inwestycja, której realizacja pochłonie ponad 700 mln złotych. Inwestor, Krakowski Holding Komunalny rozstrzygnął 2 kwietnia przetarg na budowę.

Przeczytaj również: Spalarnia odpadów w Białymstoku za środki z NFOŚiGW

Spalarnia odpadów - przetarg

Do przetargu na budowę spalarni przystąpiły cztery firmy wykonawcze. Najwyższa złożona propozycja była o 92 tys. złotych wyższa, od kwoty jaką inwestor przeznaczył na budowę. Swoje propozycje złożyły:

  • konsorcjum PBG z PBG Energia, Control Process i francuskiego CNIM - na kwotę 700,85 mln złotych brutto
  • Mostostal Warszawa - na kwotę 729,94 mln złotych brutto
  • konsorcjum Budimeksu z Keppel Seghers (Belgia) i Cespa (Hiszpania) - na kwotę 743,50 mln złotych brutto
  • konsorcjum Posco Engineering & Construction (Korea Południowa) - na kwotę 796,92 mln złotych brutto.

Propozycja Mostostalu Warszawa otrzymała 87,34 punktów; konsorcjum PBG - 86,48; konsorcjum Budimeksu - 84,53; Posco - 71,16. Inwestor podpisze umowę z Mostostalem Warszawa, w ciągu 10 dni od daty ogłoszenia wyników przetargu.

Spalarnia odpadów w Krakowie
Autor: Krakowski Holding Komunalny SA Spalarnia odpadów zostanie wybudowana przy ul. Giedroycia

Spalarnia odpadów w Krakowie

Krakowska spalarnia odpadów zostanie wybudowana przy. ul. Giedroycia w dzielnicy Nowa Huta. Koszt inwestycji to 704 mln 396 tys. złotych, z czego 370 mln złotych, to unijne dofinansowanie. Planowana moc przerobowa zakładu utylizacji, to 220 tys. ton odpadów rocznie. Rocznie w Krakowie wytwarza się ponad 320 tys. ton odpadów. Krakowski Holding Komunalny prognozuje, że do 2020 roku, wskaźnik ten wzrośnie o 20 tys. Aktualnie blisko 90 proc. odpadów trafia na składowiska. Spalarnia odpadów ma zostać wybudowana do 2014 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej