Niezwykła stalowa konstrukcja

2009-03-26 10:09
Niezwykła konstrukcja
Autor: Hélène Binet

Przyznano nagrody Detail 2009. W kategorii "Innowacja w stali", sponsorowanej przez grupę ArcelorMittal zwyciężył BMW Welt (Świat BMW) z Monachium. Nagrodę główną otrzymał projekt "11-M Memorial" upamiętniający ofiary zamachu terrorystycznego dokonanego 11 marca 2004 r. w Madrycie.

Nagrodę specjalną o wartości 2000 Euro wręczono architektom z pracowni Coop Himmelb(l)au z Wiednia za budynek "Świat BMW". Jest to obiekt łączący w sobie kilka funkcji: centrum wystawiennicze, handlowe, rozrywkowe, muzealne oraz widowiskowe. Jego koncepcja architektoniczna odzwierciedla w równym stopniu wielość funkcji użytkowych, jak i bardzo ekstrawagancki design.

Głównym elementem tej niezwykłej konstrukcji stalowej jest wielka, otwarta hala z dachem przypominającym gigantyczną rzeźbę.

Ogromna powierzchnia dachu jest unoszona przez zaledwie jedenaście podpór wahadłowych i mimo swojej masywności, sprawia wrażenie, jakby się unosiła. Zamykająca całość bryła ma kształt klepsydry, a elewacje zadziwiają swoją skomplikowaną przestrzenną konstrukcją.

Według jury oceniającego zgłoszone do konkursu projekty, Świat BMW jest "wywierającą wrażenie, kompleksową konstrukcją stalową, która dzięki ekspresyjnej formie umożliwia nowe sekwencje i scenariusze przestrzenne. Konstrukcję tę można było zaprojektować i wybudować wyłącznie dzięki potężnemu wsparciu komputerów. Sformułowanie wielowarstwowej kratownicy przestrzennej z ekstremalnie małą liczbą punktów podparcia jest wykonalne tylko dzięki użyciu stali, tak samo jak mimośrodowa rotacja cylindra. Fasada, która pełni, zarówno funkcję nośną, jak i usztywniającą, ma wyjątkowo delikatną strukturę. Malowniczy budynek wzbogaca otoczenie i stał się charakterystycznym punktem pomiędzy Muzeum BMW a Parkiem Olimpijskim."

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej