Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie jest w Polsce! Zdjęcia

2023-12-04 13:45

Prestiżowy tytuł najpiękniejszego budynku mieszkalnego świata ma Villa Reden z Chorzowa. Villa jest budynkiem wielorodzinnym. Zaprojektował go Maciej Franta z pracowni Franta Group. Villa Reden znalazła się w finale konkursu International Architecture Adwards, stając się tym samym najpiękniejszym budynkiem świata. Zobacz, jak wygląda najpiękniejszy budynek świata.

Spis treści

  1. Architekt Maciej Franta o Villi Reden
  2. Villa Reden w Chorzowie - galeria zdjęć
  3. Mieszkanie w Villa Reden
Oto najpiękniejszy budynek wielorodzinny w Polsce. To nie żart. Wrocławianie przecierają oczy ze zdumienia

W Villi znajduje się 8 mieszkań o powierzchni od 54 do 72 m², po 4 na każdej kondygnacji. Budynek sąsiaduje m.in. z zabytkowym drewnianym kościołem św. Wawrzyńca, do którego nawiązuje swoją czarną fasadą. Budynek uniesiony jest na słupach, dzięki czemu w przyziemiu znaleziono miejsce dla samochodów.

Architekt Maciej Franta o Villi Reden

Villa Reden zrealizowana została w 2020 roku. Do właściwego zrozumienia architektury budynku niezbędna jest nie tylko wiedza, jak on wygląda, ale w jakim kontekście i w jakim celu został zrealizowany.

Cenne pod względem historycznym, krajobrazowym i przyrodniczym otoczenie willi jest silnie związanym z nią tłem. Obiekt wznosi się na zalesionym terenie, w narożniku między spacerową alejką parkową a ulicą Lwowską. Tuż obok zlokalizowany jest budynek historyczny, nazywany kiedyś Pałacem Redena, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku jako pawilon restauracji parkowej (w okresie międzywojennym bywał w nim prezydent Mościcki), a który w późnych latach 90. został przekształcony w słynną w całym regionie dyskotekę „Piramida”.

Po jej zamknięciu właścicielem obiektu została firma Webolit Polska, a budynek zaadaptowano na prestiżowe Redenberg Office. Trochę dalej znajduje się rozległy pawilon szkoły podstawowej oraz schowany wśród zieleni szary, betonowy bunkier zbudowany w latach 30. XX wieku jako schron bojowy Obszaru Warownego „Śląsk”. Po drugiej stronie ulicy Lwowskiej wznosi się czarny, zabytkowy, drewniany kościółek św. Wawrzyńca, osiedle niewysokich punktowych bloków mieszkaniowych z czasów PRL-u oraz zespół modernistycznych budynków z okresu międzywojnia.

Otoczenie wpłynęło na wysokość, artykulację elewacji, dobór materiałów i kolorystykę budynku.

Maciej Franta, tłumacząc genezę projektu, stwierdził, że bezpośrednią inspiracją dla jego pomysłu był park. Koncepcja budynku wynika z założenia, że mieszkanie powinno łączyć pragmatyczną użyteczność ze zmysłową przyjemnością. Na co dzień zaspokaja ono potrzeby funkcjonalne, podczas urlopu czy na wakacjach kojarzy się natomiast z przyjemnymi doznaniami, pięknym otoczeniem, bliskością natury, siedzeniem na rozległym tarasie kawiarni, odpoczynkiem w ogrodowej altanie, bujaniem się na hamaku, podróżą statkiem.

Villa Reden ma zatem łączyć cechy funkcjonalnego mieszkania z wrażeniami kojarzącymi się z wakacjami.

Villa Reden w Chorzowie - galeria zdjęć

Mieszkanie w Villa Reden

Budynek złożony jest z czterech niezależnych segmentów otaczających wąski dziedziniec, z którego wchodzi się do klatek schodowych. Każdy z segmentów ułożony jest w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom intymność i jak najlepsze doświetlenie pokoi.

Budynek przenika się z przyrodą. Podłogi w pokojach i na tarasach wyłożone są drewnianymi, szerokimi deskami, które doskonale harmonizują z pniami otaczających drzew, których gałęzie sięgają w głąb balkonów. Z mieszkania znajdującego się w narożniku budynku od strony zachodniej widać piękny drewniany kościółek i panoramę miasta. Z okien bocznych elewacji rozciąga się widok na park.

Intymność zapewniają mieszkańcom zasłony nieprzepuszczające światła, które spływają ze szczelin ukrytych w suficie. Zastosowane w mieszkaniach rozwiązania są takie same, różnią się tylko kolorystyką.

Widoczne w Villi Reden projektowanie powinno mieć pierwszorzędne znaczenie we współczesnej architekturze. Niestety dzisiaj o dostępności przestrzeni decydują wymogi ekonomiczne, a nie koncepcje architektoniczne. Dlatego otoczenie willi chowa się za ogrodzeniem, a sąsiedni zabytkowy pawilon mieści ekskluzywne biura, zamiast tętnić życiem parkowej kawiarni.

Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie jest w Chorzowie. Współczesna interpretacja śląskiego czworaka
Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl, źródło Architektura-murator Kształt bryły Villi Reden wynika z układu granic działki i zastanego pięknego drzewostanu, optymalnie wypełniającego teren inwestycji
Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie jest w Chorzowie. Współczesna interpretacja śląskiego czworaka
Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl, źródło: Architektura-murator Podniesienie parteru, wycofanie elewacji w głąb budynku, duże płaszczyzny okien, smukłe słupy konstrukcyjne – wszystko to sprawia, że budynek jest nieinwazyjny dla otocznia, wtapia się w nie
Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie jest w Chorzowie. Współczesna interpretacja śląskiego czworaka
Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl, źródło: Architektura-murator Wewnątrz budynku wydrążony jest niewielkich rozmiarów dziedziniec, z którego prowadzą wejścia do czterech niezależnych klatek schodowych

Źródło: Architektura-murator

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej