Most kompozytowy Produktem Roku 2016

2016-10-25 9:41
most z kompozytów
Autor: brak danych

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przyznała nagrodę Produkt Roku mostowi drogowemu z kompozytów, który jest efektem współpracy konsorcjum projektowego Com-bridge i Mostostalu Warszawa. W Polsce jest to pierwszy obiekt wybudowany w takiej technologii i jeden z nielicznych na świecie. Pod względem rozpiętości przęsła kompozytowego (21 m), to konstrukcja rekordowa.

Most drogowy z kompozytów otrzymał tytuł Produktu Roku 2016 w konkursie Dobry Wzór. To wyróżnienie dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu jest nagrodą specjalną Agencji Rozwoju Przemysłu - partnera strategicznego wydarzenia. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która miała miejsce 20 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (IWP) w Warszawie.

Most kompozytowy Mostostalu Warszawa konkurował z 11 produktami z dziedziny „sfera publiczna”. Nagrody przyznano jeszcze w 8 innych kategoriach (m.in. usługi, nowe technologie, nowe materiały produkcyjne, transport i komunikacja). Most z kompozytów w Błażowej o nagrodę Dobrego Wzoru rywalizował m.in. z: samochodem Mazda MX-5, składem piętrowym typu push-pull Sundeck (PESA), lokomotywą elektryczną E4MSU Griffin (NEWAG), panelami fotowoltaicznymi Liberta Solar (Ruukki) oraz robotem edukacyjnym Photon.

W budowę mostu z kompozytów FRP (eng. fibre-reinforced polymer), oprócz Mostostalu Warszawa (lider konsorcjum), zaangażowane były: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz firma Promost Consulting z Rzeszowa. Projekt był także współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Most kompozytowy w Błażowej - więcej o inwestycji

Jak powstawał most z kompozytów FRP - FILM

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej