Most kompozytowy Produktem Roku 2016

2016-10-25 9:41
most z kompozytów
Autor: brak danych

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przyznała nagrodę Produkt Roku mostowi drogowemu z kompozytów, który jest efektem współpracy konsorcjum projektowego Com-bridge i Mostostalu Warszawa. W Polsce jest to pierwszy obiekt wybudowany w takiej technologii i jeden z nielicznych na świecie. Pod względem rozpiętości przęsła kompozytowego (21 m), to konstrukcja rekordowa.

Most drogowy z kompozytów otrzymał tytuł Produktu Roku 2016 w konkursie Dobry Wzór. To wyróżnienie dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu jest nagrodą specjalną Agencji Rozwoju Przemysłu - partnera strategicznego wydarzenia. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która miała miejsce 20 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (IWP) w Warszawie.

Most kompozytowy Mostostalu Warszawa konkurował z 11 produktami z dziedziny „sfera publiczna”. Nagrody przyznano jeszcze w 8 innych kategoriach (m.in. usługi, nowe technologie, nowe materiały produkcyjne, transport i komunikacja). Most z kompozytów w Błażowej o nagrodę Dobrego Wzoru rywalizował m.in. z: samochodem Mazda MX-5, składem piętrowym typu push-pull Sundeck (PESA), lokomotywą elektryczną E4MSU Griffin (NEWAG), panelami fotowoltaicznymi Liberta Solar (Ruukki) oraz robotem edukacyjnym Photon.

W budowę mostu z kompozytów FRP (eng. fibre-reinforced polymer), oprócz Mostostalu Warszawa (lider konsorcjum), zaangażowane były: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz firma Promost Consulting z Rzeszowa. Projekt był także współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Most kompozytowy w Błażowej - więcej o inwestycji

Jak powstawał most z kompozytów FRP - FILM

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej