Montaże stolarki według Polskiej Normy?

2012-02-28 16:42
Montaż okna - Program Mistrzowie Montażu
Autor: ZMS

Ostatnie warsztaty dla montażystów stolarki odbyły się w Sosnowcu, podczas targów budowlanych SIBEX. Profesjonalny montaż okna obserwowało tam wiele ekip, przyznano kolejne tytuły Mistrzów Montażu, ale przede wszystkim podjęto dla tej branży fundamentalną decyzję, w konsekwencji której pojawi się nowa Polska Norma.

Ważnym wydarzeniem tej imprezy była bowiem Ogólnopolska Konferencja Montażowa, w której uczestniczyło kilkudziesięciu technologów z czołowych polskich firm produkujących okna i profile okienne. Gośćmi honorowymi byli: Janusz Opiłko, dyrektor Zespołu Budownictwa Polskiego Komitetu Normalizacji oraz poseł Łukasz Krupa, członek sejmowej Komisji Infrastruktury. W trakcie obrad uczestnicy konferencji podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad sformułowaniem i wprowadzeniem Polskiej Normy o warunkach wykonywania i odbioru prac montażowych okien i drzwi zewnętrznych. Nowa Polska Norma będzie konsultowana z całym środowiskiem okienno-drzwiowym, koordynację tych działań powierzono ekspertom Zrzeszenia Montażystów Stolarki (ZMS). Pierwsze założenia tego dokumentu normalizacyjnego mają zostać sformułowane już wkrótce. Wszelkie informacje o tworzonej normie, a także o stanie konsultacji i postępie prac dostępne będą w biurze ZMS i programu Mistrzowie Montażu.

Dlaczego potrzebna jest PN montażu okien i drzwi

Chociaż rynek okien i drzwi rozwija się w Polsce od przynajmniej 20 lat, to dotychczas montażyści posługują się wyłącznie instrukcjami poszczególnych producentów, wytycznymi instytutów i laboratoriów badawczych, ale są one niedoskonałe, niejednokrotnie sprzeczne i nie uwzględniają stałego postępu techniki montażowej. To wpływa również na niedostateczną wiedzę projektantów budynków i bardzo dużą liczbę błędów montażowych popełnianych przez ekipy wykonawcze. Jak się szacuje, tylko 5% ekip prawidłowo montuje okna i drzwi, czyli w systemie montażu warstwowego.

Stworzenie Polskiej Normy montażowej (póki co, do uzyskania Europejskiej Normy daleka droga, a lepsza PN niż żadna) ma doprowadzić do ujednolicenia zasad instalowania i wymiany okien oraz drzwi w całym kraju tak, jak uczyniono to w Wielkiej Brytanii, Rosji czy Austrii. A fakt, że do prac nad tą normą dosyć aktywnie włączyło się bardzo wielu przedstawicieli środowiska, jest zapowiedzią powszechnego jej stosowania.

Przy okazji warto dodać, że kolejne Warsztaty Montażowe w ramach Programu Mistrzowie Montażu odbędą się pod koniec marca w Bydgoszczy (23-25 marca, podczas targów GRYF-BUD). To będzie nie tylko okazja do uzyskania tytułu Mistrz Montażu okien i drzwi, ale również porozmawiania o tworzonej nowej PN.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej