Montaże stolarki według Polskiej Normy?

2012-02-28 16:42
Montaż okna - Program Mistrzowie Montażu
Autor: ZMS

Ostatnie warsztaty dla montażystów stolarki odbyły się w Sosnowcu, podczas targów budowlanych SIBEX. Profesjonalny montaż okna obserwowało tam wiele ekip, przyznano kolejne tytuły Mistrzów Montażu, ale przede wszystkim podjęto dla tej branży fundamentalną decyzję, w konsekwencji której pojawi się nowa Polska Norma.

Ważnym wydarzeniem tej imprezy była bowiem Ogólnopolska Konferencja Montażowa, w której uczestniczyło kilkudziesięciu technologów z czołowych polskich firm produkujących okna i profile okienne. Gośćmi honorowymi byli: Janusz Opiłko, dyrektor Zespołu Budownictwa Polskiego Komitetu Normalizacji oraz poseł Łukasz Krupa, członek sejmowej Komisji Infrastruktury. W trakcie obrad uczestnicy konferencji podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad sformułowaniem i wprowadzeniem Polskiej Normy o warunkach wykonywania i odbioru prac montażowych okien i drzwi zewnętrznych. Nowa Polska Norma będzie konsultowana z całym środowiskiem okienno-drzwiowym, koordynację tych działań powierzono ekspertom Zrzeszenia Montażystów Stolarki (ZMS). Pierwsze założenia tego dokumentu normalizacyjnego mają zostać sformułowane już wkrótce. Wszelkie informacje o tworzonej normie, a także o stanie konsultacji i postępie prac dostępne będą w biurze ZMS i programu Mistrzowie Montażu.

Dlaczego potrzebna jest PN montażu okien i drzwi

Chociaż rynek okien i drzwi rozwija się w Polsce od przynajmniej 20 lat, to dotychczas montażyści posługują się wyłącznie instrukcjami poszczególnych producentów, wytycznymi instytutów i laboratoriów badawczych, ale są one niedoskonałe, niejednokrotnie sprzeczne i nie uwzględniają stałego postępu techniki montażowej. To wpływa również na niedostateczną wiedzę projektantów budynków i bardzo dużą liczbę błędów montażowych popełnianych przez ekipy wykonawcze. Jak się szacuje, tylko 5% ekip prawidłowo montuje okna i drzwi, czyli w systemie montażu warstwowego.

Stworzenie Polskiej Normy montażowej (póki co, do uzyskania Europejskiej Normy daleka droga, a lepsza PN niż żadna) ma doprowadzić do ujednolicenia zasad instalowania i wymiany okien oraz drzwi w całym kraju tak, jak uczyniono to w Wielkiej Brytanii, Rosji czy Austrii. A fakt, że do prac nad tą normą dosyć aktywnie włączyło się bardzo wielu przedstawicieli środowiska, jest zapowiedzią powszechnego jej stosowania.

Przy okazji warto dodać, że kolejne Warsztaty Montażowe w ramach Programu Mistrzowie Montażu odbędą się pod koniec marca w Bydgoszczy (23-25 marca, podczas targów GRYF-BUD). To będzie nie tylko okazja do uzyskania tytułu Mistrz Montażu okien i drzwi, ale również porozmawiania o tworzonej nowej PN.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej