Lotnisko w Szymanach. Przetarg na dokumentację rozstrzygnięty

2012-04-19 15:52
Lotnisko w Szymanach
Autor: Warmia i Mazury Sp. z o.o. Lotnisko w Szymanach - widok z lotu ptaka

Władze województwa warmińsko-mazurskiego rozstrzygnęły przetarg na wyłonienie wykonawców, którzy sporządzą raport i mapy niezbędne do modernizacji portu lotniczego w Szymanach. Zamawiający wyłonił dwie firmy, które wykonają zamówienie na łączną kwotę blisko 475 mln złotych. Lotnisko w Szymanach ma zostać uruchomione w 2015 roku.

Wszystko wskazuje na to, że lotnisko w Szymanach zostanie ponownie uruchomione w 2015 roku. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, rostrzygnął 18 kwietnia przetarg na sporządzenie map oraz raportu oddziaływania lotniska na środowisko. W postępowaniu zostały wyłonione dwie firmy.

Przeczytaj również: Lotnisko Chopina. Ogłoszono przetarg na pas startowy

Lotnisko w Szymanach a przetarg

Postępowanie przetargowe cieszyło się dużym zainteresowaniem. Swoje propozycje złożyło aż 16 firm. Zamawiający odrzucił trzy z nich, z uwagi na zbyt niską kwotę. Warto zaznaczyć, że wśród kosztorysów znalazły się także propozycje złożone przez spółki z Czech i Portugalii. Mapy do celów projektowych wykona Global Estate z Białegostoku, za kwotę 118 mln złotych. Wykonawca zrealizuje zamówienie w ciągu 2 miesięcy. Druga, wybrana w przetargu firma to Transprojekt Gdański, która sporządzi raport oddziaływania lotniska na środowisko. Dokumentacja ma zostać przedstawiona do września 2012 roku. Koszt projektu to 356 mln złotych.

Złożone propozycje przetargowe >>

Jeszcze w kwietniu 2012 roku, ma zostać rozstrzygnięty kolejny przetarg na opracowanie studium wykonalności, które oceni opłacalność działalności portu w Szymanach. Po sporządzeniu dokumentacji w ramach zamówienia, możliwe będzie podpisanie umowy w sprawie unijnego dofinansowania inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury i rozpoczęcie działalności lotniskowej.

Lotnisko w Szymanach

Lotnisko w Szymanach znajduje się w pobliżu Szczytna. Obecnie operacje lotnicze są zawieszone. Spółka Warmia i Mazury zarządzająca obiektem, przewiduje, że działania w porcie zostaną wznowione w 2015 roku, po gruntownej przebudowie. Koszt modernizacji lotniska szacowany jest od 500 do 600 mln złotych. Aktualnie we wschodniej Polsce, znajduje się jedno lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce. Niebawem sytuacja ta ulegnie zmianie. Już w lipcu 2012 roku, zostanie oddane lotnisko w Świdniku pod Lublinem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej