Lotnisko Modlin: umowa na finansowanie inwestycji podpisana

2012-01-11 12:10
Lotnisko Modlin - podpisanie umowy na finansowanie inwestycji
Autor: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o. Podpisanie umowy na finansowanie inwestycji

Lotnisko Modlin coraz bliżej. Na ostatnią prostą wychodzi nie tylko budowa portu lotniczego, ale również proces jego finansowania. Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzyma 150 mln złotych na finansowanie inwestycji. Środków na wybudowanie portu udzieli Bank PKO SA. Port lotniczy w Modlinie przyjmie pierwszych pasażerów podczas EURO 2012.

Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa- Modlin Sp. zo.o, otrzyma ponad 150 mln złotych na finansowanie inwestycji "Port lotniczy Warszawa-Modlin".

Środków na budowę lotniska w Modlinie udzieli Bank PKO SA. Proces ten będzie możliwy dzięki emisji obligacji.

Przeczytaj również: Lotnisko Modlin zyska połączenie kolejowe z Płockiem?

W Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie 10 stycznia członkowie spółki oraz przedstawiciele Banku PKO SA, podpisali umowę na finansowanie budowy portu lotniczego w Modlinie. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

- Lotnisko Modlin to jedna z najważniejszych inwestycji na Mazowszu. Dziś można już powiedzieć, że wychodzimy na ostatnią prostą i to zarówno jeśli chodzi o kwestie finansowe, jak i sam proces inwestycyjny. A pamiętajmy, że wszystko to dzieje się w mało przyjaznym dla inwestycji okresie, mocno naznaczonym skutkami kryzysu. Do tej pory województwo objęło udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki na kwotę blisko 100 mln złotych, a teraz zabezpieczyło na ten cel kolejne 200 mln złotych. – podkreślił wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Finansowanie inwestycji

Umowa w sprawie emisji obligacji spółka Mazowiecki Porty Lotniczy Warszawa-Modlin oraz Bank PKO SA podpisali 28 października ubiegłego roku. Efektem czego lotnisko Modlin pozyska środki na finansowanie budowy. Zgodnie z umową obligacje mają zostać wykupione do końca września 2012 roku. Proces finansowanie inwestycji trwał blisko rok. Emisją obligacji dla przedsięwzięcia zainteresowane były jeszcze dwie inne instytucje finansowe.

Port lotniczy w Modlinie

Lotnisko Modlin zmienia się każdego dnia.
Na ukończeniu jest część lotnicza portu. Ponadto, jest już gotowa droga startowa o długości 2500 metrów oraz system odwadniający.
Aktualnie prowadzone są roboty budowlane związane z budową drogi kołowania oraz dróg technicznych. Terminal lotniska jest obiektem zamkniętym. Obecnie trwa jego wykończenie oraz wyposażenie (montowany jest system bagażowy i pierwsze stanowiska check-in).
Prowadzone są obiory kilku budynków - głównego punktu kontroli oraz obiektów biurowych. Dobiega końca budowa dróg dojazdowych i parkingów. Trwa również zakup niezbędnego sprzętu oraz wyposażenia lotniska.

Budowa portu lotniczego w Modlinie rozpoczęła się 8 października 2010 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Erbud. Port lotniczy w Modlinie będzie gotowy do przyjęcia pierwszych pasażerów podczas EURO 2012. Port lotniczy w pierwszej kolejności będzie obsługiwał przewoźników niskokosztowych oraz loty czarterowe. Szacuje się, że regularne loty (międzynarodowe i krajowe) rozpoczną się jesienią 2012 roku. Lotnisko Modlin będzie obsługiwać samoloty typy Boeing 737 oraz Airbus A 320.

Całkowity koszt inwestycji prowadzonej przez Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa - Modlin, wynosi ponad 300 mln złotych. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez RPO WM w kwocie 76 mln złotych. Zarząd Wojweództwa Mazowieckiego zadecydował, że lotnisko Modlin zostanie wyposażone w podziemną stację kolejową. Przybliżony koszt inwestycji to ok. 250 mln złotych, z czego 103 mln pozyskane zostaną z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Port Lotniczy Warszawa - Modlin
Autor: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o. Port lotniczy Warszawa - Modlin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej