Łatwiejsze projektowanie dróg w BIM. Nowa publikacja dla projektantów

2020-05-25 14:44
Nowa publikacja dla projektantów
Autor: Multiconsult Polska Nowa publikacja dla projektantów dróg

Obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania optymalizujące proces projektowania. Jednym z nich jest oprogramowanie OpenRoads™ firmy Bentley. Dzięki OpenRoads™ Designer można odejść od płaskich rysunków CAD na rzecz projektowania w 3D, które w czasie rzeczywistym pozwala projektantom widzieć efekty swojej pracy. Jak pracować w programie? Odpowiedź w nowej publikacji Multiconsult Polska – „OpenRoads™ Designer. Projektowanie dróg w BIM”.

Co trzeba wiedzieć o OpenRoads™

OpenRoads™ pozwala przyspieszyć realizację inwestycji drogowych, dzięki integrowaniu procesów projektowania – od koncepcji po budowę. Oprogramowanie daje możliwość stosowania innej „filozofii” projektowania – zamiast rysowania projektu drogowego tworzy się logiczny model rozwiązania, składający się z elementów powiązanych ze sobą wieloma zależnościami. Co więcej, użytkownicy w czasie rzeczywistym mogą tworzyć multidyscyplinarny i wielowymiarowy model drogowy, wprowadzając jednocześnie wiele zmiennych łatwych do edycji.

Najnowszą wersję OpenRoads™ wyróżnia łatwość modyfikacji parametrów rozwiązania na każdym z etapów projektowania poprzez wykorzystanie programowania obiektowego do wszystkich elementów oraz zastosowanie komórek Civil. Są to typowe, dostosowujące swój kształt do otoczenia elementy, takie jak zjazdy czy skrzyżowania. Ponadto możliwe jest przypisywanie atrybutów BIM poszczególnym elementom.

Przewodnik po OpenRoads™

W książce „OpenRoads™ Designer. Projektowanie dróg w BIM”, której wydawcą jest firma Multiconsult Polska, możliwości programu omówione są szeroko. Znajdziemy w niej liczne przykłady projektowania drogowego – od konfiguracji oprogramowania i standardów przydatnych w biurach projektowych, przez projektowanie geometrii, aż po szczegółowe modelowanie, np. ramp przechyłkowych na węźle drogowym. Dzięki tak rozlegle zarysowanej problematyce, zarówno początkujący jak i zaawansowani użytkownicy znajdą w tym swoistym przewodniku przydatne informacje. Autorami publikacji są: mgr inż. Krzysztof Jędrych, mgr inż. Michał Latała, mgr inż. Jan Poślada oraz dr inż. Tadeusz Zieliński.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej