Lafarge: rekordowa produkcja cementu w 2011 roku

2012-01-05 12:33
Wylewnanie cementu pod budowę II linię metra
Autor: Lafarge Cement SA Iniekcja strumieniowa (jet grouting)

Lafarge Cement osiągnął na koniec 2011 roku rekordowy wynik produkcji cementu. Cementownia Małogoszcz oraz zakład produkcyjny na Kujawach wyprodukowały łącznie w minionym roku ponad 4 mln ton cementu.

Lafarge Cement zamknął rok 2011 z rekordowym wynikiem produkcji. Zakłady produkcyjne spółki - Cementownia Małogoszcz oraz fabryka na Kujawach na koniec 2011 roku, wyprodukowały w sumie ponad 4 mln ton cementu.
Wskaźnik produkcji można uznać za rekordowy, ponieważ taki wynik osiąga niewiele cementowni na świecie.

Przeczytaj również: Stadion Narodowy na betonie Lafarge

Lafarge: produkcja cementu w 2011 roku

- Możliwość osiągnięcia takich wyników jest wypadkową rozwoju polskiej gospodarki i decyzji Grupy Lafarge podjętych kilka lat temu i związanych z inwestycjami w Polsce. Mimo dobrych prognoz na 2012 rok, jednym z czynników, który nas niepokoi, i który należy wziąć pod uwagę są ciągle rosnące koszty produkcji cementu, na co głównie mają wpływ ceny energii i paliw oraz koszty transportu naszych produktów do odbiorców. Jesteśmy przygotowani do zaspokojenia popytu, ale musimy też uwzględniać zmieniające się warunki rynkowe - komentuje Tom Ehrhart, prezes zarządu Lafarge Cement SA.

Tom Ehrhart, prezes zarządu Lafarge Cement SA
Autor: Lafarge Cement SA Tom Ehrhart, prezes zarządu Lafarge Cement SA

Zakłady produkcyjne Lafarge - Cementownia Małogoszcz oraz kujawska fabryka, w ciągu ostatnich lat przeszły modernizacje.

Podjęte działania inwestycyjne, miały na celu zwiększenie mocy produkcyjnych.
Działania te objęły przede wszystkim budowę trzech nowych silosów - klinkieru i popiołów lotnych w obu cementowniach.
Dodatkowo, Cementowania Małogoszcz zyskała terminal załadowczy cementu luzem, a także przebudowano jeden z pieców fabryki.
W celu zwiększenia mocy wytwórczych fabryki uzyskano również środki unijne do budowy suszarni popiołów mokrych w Małogoszczu oraz instalacji do separacji popiołów lotnych na Kujawach.

Produkcja cementu w Polsce w 2011 roku

Stowarzyszenie Producentów Cementów ocenia, że sprzedaż tego budulca w 2011 roku osiągnęła poziom 18,5 mln ton. Ten bardzo dobry wynik zaskoczył nawet ekspertów, którzy prognozowali, że produkcja cementu osiągnie max. 16,5 - 17 mln ton. Z przeprowadzonej przez SPC analizy wynika, że produkcja w 2012 roku uzyska wynik zbliżony do ubiegłorocznego. Na rozwój rynku materiałów budowlanych w dużej mierze wpływają inwestycje związane z infrastrukturą oraz z EURO 2012.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej