Stadion Narodowy na betonie Lafarge

2011-11-09 10:26
Stadion Narodowy na betonie Lafarge
Autor: Lafarge Cement SA Stadion Narodowy

Firma Lafarge dostarczyła beton do budowy Stadionu Narodowego. Budulec posłużył głównie do budowy fundamentów obiektu. Przez ponad 2 lata, firma zaopatrzyła budowę w blisko 90 ton cementu. Łącznie do budowy stadionu użyto ponad 200 tys. m3 betonu.

Stadion Narodowy na betonie Lafarge
Autor: Lafarge Cement SA Elementy mocowania słupa konstrukcji dachu

Spółka Lafarge od czerwca 2009 roku, do maja 2011 roku, dostarczyła beton na budowę Stadionu Narodowego. Dotychczas firma zaopatrzyła budowę w blisko 90 ton budulca, na wszystkie betonowe elementy obiektu.

Przeczytaj również: Kraków: Muzeum Lotnictwa Polskiego - najlepszym budynkiem z betonu na świecie 

Zgodnie z Eurokodem 2, tego typu obiekty projektowane są na minimum 100-letni okres użytkowania. W związku z tym, Stadion Narodowy budowany jest z trzech rodzajów cementu, które odpowiadały specyfikacji Generalnego wykonawcy oraz normie PN-EN 206-1, w zakresie wymagań trwałościowych oraz warunków środowiskowych, w jakich będzie użytkowana konstrukcja.
Bazowym cementem używanym do produkcji mieszanki betonowej był w pierwszym etapie budowy cement CEM III/A 42,5 N (zastąpiony póżniej pzez CEM III/A 42,5 N-LH/HSR/NA).

Stadionu Narodowy, a elementy z betonu

Budulec posłużył do budowy żelbetowych elementów obiektu, w tym płyt fundamentowych, stropów, 19 klatek schodowych o wysokości 35 metrów (10 z nich wykonano w technologii deskowania ślizgowego).

Od 12 grudnia 2009 roku, wbudowano 100 tys. m3 mieszanki betonowej.

- Ciekawostką może być beton SCC C50/60 wykonany na bazie cementu CEM III/A 42,5 N (2-8) przeznaczony do wypełnienia podstaw słupów niezależnej konstrukcji dachowej. Konstrukcja dachu Stadionu Narodowego opiera się na 72 słupach. Ze względu na skomplikowany szkielet zbrojeniowy wykonawca zdecydował się na wykonanie podstaw słupa z betonu SCC. Na płycie fundamentowej został przygotowany szkielet zbrojenia, niewielki rozstaw prętów uniemożliwiał zagęszczenie mieszanki za pomocą wibrowania. Na tak przygotowane zbrojenie nałożona została stalowa konstrukcja mocowania słupa w kształcie prostopadłościanu bez dna z kilkoma otworami średnicy 6-10 cm w górnej płaszczyźnie. Mieszanka betonowa została dostarczona do wnętrza za pomocą dwóch otworów o średnicy 10 cm - tłumaczy Dariusz Kuryś, regionalny koordynator sprzedaży Lafarge Cement.

Stadion Narodowy na betonie Lafarge
Autor: Lafarge Cement SA

Do mieszanek betonowych klasy powyżej C50/60 wykorzystano cement CEM II AM (S-LL) 52,2 N.
Z tego budulca wyprodukowane zostały również elementy prefabrykowane konstrukcji stadionu, które wykonane były w trzech zakładach prefabrykacji betonowej.
Do budowy Stadionu Narodowego zużyto łącznie 500 prefabrykatów. Wszystkie prace były na bieżąco konsultowane z inżynierami i technologami betonu, którzy dbali o właściwy proces produkcji mieszanki betonowej i końcową jakość budulca. Łącznie w trakcie budowy Stadionu Narodowego użyto ponad 200 tys. m3 betonu.

- Budowa Stadionu Narodowego to jedna z najbardziej prestiżowych oraz priorytetowych inwestycji w Polsce. Warto podkreślić, że przedsięwzięcie wymagało od nas niezwykle precyzyjnej koordynacji pracy działu logistyki (budowa pracowała w systemie 3 zmianowym), który musiał dostosować warunki dostawy do wymagań czasowych oraz działu produkcji w Cementowni Małogoszcz, którego zadaniem było dostosowanie procesu produkcyjnego indywidualnie pod tę inwestycję - podsumował Dariusz Kuryś.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej