Kupiłeś węgiel w cenie gwarantowanej? Nie dostaniesz dodatku węglowego

2022-09-01 7:00

Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł zasili budżety gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Jednak nie dostaniemy dodatku węglowego, jeśli kupiliśmy węgiel w cenie gwarantowanej nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę od sprzedawcy na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 czerwca 2022, tj. takiego, który skorzystał z dopłaty do węgla.

Aby otrzymać dodatek węglowy, nie trzeba przedstawiać faktur na zakup paliwa węglowego.

Nie dostaniemy jednak dodatku węglowego, jeśli kupiliśmy węgiel w cenie gwarantowanej nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę od sprzedawcy na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Czyli nie przysługuje nam dodatek węglowy, jeśli kupiliśmy węgiel w okresie pomiędzy 28 lipca 2022 r. a 11 sierpnia 2022 r. u sprzedawcy, który skorzystał z dopłaty do węgla.

Pamiętajmy, że we wzorze wniosku o wypłatę dodatku węglowego znajduje się stosowne oświadczenie, że gospodarstwo domowe wnioskodawcy nie korzystało ani nie korzysta z opału zakupionego na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Dodajmy, że nie jest możliwe nieświadome bądź przypadkowe zakupienie węgla, które skutkowałoby brakiem możliwości uzyskania dodatku węglowego.

Dlatego, że zakup ten wiązał się z np. przekazaniem sprzedawcy deklaracji CEEB i złożeniem stosownego oświadczenia.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej