Kraków: spalarnia odpadów za środki z NFOŚiGW

2011-12-02 12:07
Odpady
Autor: brak danych

W Krakowie zostanie wybudowana spalarnia odpadów. Środki na ten cel, przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Udzielona pożyczka na inwestycję, opiewa na kwotę 270 mln złotych. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy. Spalarnia ma rozpocząć działalność najpóźniej za 3 lata.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wydał decyzję o udzieleniu preferencyjnej pożyczki na budowę spalarni odpadów w Krakowie.

Przeczytaj również: Białystok: spalarnia odpadów za unijne dotacje

- Pożyczka opiewa na kwotę 270 mln złotych i będzie to nasz wkład w realizacje projektu ekospalarni. Kredyt będziemy spłacać do 2030 roku z przychodów z energii elektrycznej i cieplnej, jakie wygeneruje zakład przy ul. Giedroycia. - skomentował Grzegorz Ostrzołek, prezes KHK SA.

Spalarnia odpadów - opis inwestycji

Spalarnia odpadów ma zostać wybudowana w Krakowie, przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie.
Budowa spalarni jest realizowana przez Krakowski Holding Komunalny (KHK) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Warto zaznaczyć, że podmioty podpisały wiosną 2011 roku umowę, o bezzwrotne dofinansowanie projektu, w kwocie 371 mln złotych. Całkowity koszt budowy spalarni szacowany jest na 645 mln złotych.
Aktualnie trwa ostatni etap przetargu na generalnego wykonawcę budowy. Firma, która zrealizuje inwestycję zostanie wyłoniona na drodze przetargu w pierwszym kwartale 2012 roku. Projekt architektoniczno-urbanistyczny spalarni został wyłoniony jesienią 2010 roku w konkursie. Wybrany projekt jest autorstwa wrocławskiej pracowni Manufaktura nr 1.
Spalarnia będzie miała wydajność 220 tys. ton śmieci rocznie. Zakład będzie przetwarzał jedynie te odpady, które nie nadaja się do ponownego przetworzenia. Inwestycja ma rozpocząć działalność na przełomie 2014 i 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej