Białystok: spalarnia odpadów za unijne dotacje

2011-10-06 16:49
Spalarnia odpadów w Białymstoku
Autor: NFOŚiGW

Władze Miasta Białystok podpisały umowę na dotacje unijne, które zasilą aglomerację białostocką. Za pozyskane fundusze zostanie wybudowana spalarnia odpadów w Białymstoku. Dofinansowanie wynosi ponad 200 mln złotych.

W dniu 4 października 2011 roku, przedstawiciele władz Białegostoku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), podpisali umowę na dofinansowanie budowy spalarni odpadów w Białymstoku.
Uroczystość odbyła się w siedzibie NFOŚiGW. Dotacje unijne przeznaczone na ten cel wynoszą 210 mln złotych. Przekazane środki pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dokument podpisały Małgorzata Skucha – zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW oraz Alina Lisiecka - wiceprezes spółki „LECH”, w obecności Adama Polińskiego, zastępcy prezydenta Białegostoku.

 - Na projekty z zakresu gospodarki odpadami z Programu Infrastruktura i Środowisko mamy prawie 4 mld złotych. Inwestycja w Białymstoku, dla której dziś podpisywana jest umowa, otrzyma 210 mln złotych unijnego dofinansowania. Podobne projekty realizowane są również w innych miastach, m.in: w Krakowie, Poznaniu, Łodzi. - powiedział wiceminister Adam Zdziebło.

Spalarnia odpadów w Białymstoku - opis inwestycji

Spalarnia odpadów dla aglomeracji białostockiej obejmuje budowę zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów, budowę nowego pola składowego, rekultywację zamykanych pól składowych oraz rozbudowę i modernizację istniejącego Zakładu Odpadów Komunlanych w Hryniewiczach. W ramach tej części zadania zostanie zmodernizowana na tym terenie kompostownia, składowisko i sortownia. Przedsięwzięcie to, zwiększy moc przerobową zakładu.
Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia udziału odpadów składowanych w odniesieniu do ilości odpadów dostarczonych z 94,4 proc. do 12,2. W projekcie bierze udział miasto Białystok oraz 9 gmin miejsko-wiejskich lub wiejskich (Czarna Białostocka, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej