Białystok: spalarnia odpadów za unijne dotacje

2011-10-06 16:49
Spalarnia odpadów w Białymstoku
Autor: NFOŚiGW

Władze Miasta Białystok podpisały umowę na dotacje unijne, które zasilą aglomerację białostocką. Za pozyskane fundusze zostanie wybudowana spalarnia odpadów w Białymstoku. Dofinansowanie wynosi ponad 200 mln złotych.

W dniu 4 października 2011 roku, przedstawiciele władz Białegostoku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), podpisali umowę na dofinansowanie budowy spalarni odpadów w Białymstoku.
Uroczystość odbyła się w siedzibie NFOŚiGW. Dotacje unijne przeznaczone na ten cel wynoszą 210 mln złotych. Przekazane środki pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dokument podpisały Małgorzata Skucha – zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW oraz Alina Lisiecka - wiceprezes spółki „LECH”, w obecności Adama Polińskiego, zastępcy prezydenta Białegostoku.

 - Na projekty z zakresu gospodarki odpadami z Programu Infrastruktura i Środowisko mamy prawie 4 mld złotych. Inwestycja w Białymstoku, dla której dziś podpisywana jest umowa, otrzyma 210 mln złotych unijnego dofinansowania. Podobne projekty realizowane są również w innych miastach, m.in: w Krakowie, Poznaniu, Łodzi. - powiedział wiceminister Adam Zdziebło.

Spalarnia odpadów w Białymstoku - opis inwestycji

Spalarnia odpadów dla aglomeracji białostockiej obejmuje budowę zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów, budowę nowego pola składowego, rekultywację zamykanych pól składowych oraz rozbudowę i modernizację istniejącego Zakładu Odpadów Komunlanych w Hryniewiczach. W ramach tej części zadania zostanie zmodernizowana na tym terenie kompostownia, składowisko i sortownia. Przedsięwzięcie to, zwiększy moc przerobową zakładu.
Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia udziału odpadów składowanych w odniesieniu do ilości odpadów dostarczonych z 94,4 proc. do 12,2. W projekcie bierze udział miasto Białystok oraz 9 gmin miejsko-wiejskich lub wiejskich (Czarna Białostocka, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej