Kolektory słoneczne obowiązkowe od 2015 roku? WIDEO

2012-06-26 15:24
Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu, Instytut Energetyki Odnawialnej
Autor: www.newseria.pl

Dom energooszczędny to dom przyszłości. W krajach Europy Południowej od 2002 roku obowiązkowo przy budowie domu montowane są kolektory słoneczne. Ministerstwo Gospodarki chce od 2015 roku wprowadzić podobne regulacje w Polsce. Sprawę komentuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Wszystko wskazuje na to, że już za trzy lata, dom energooszczędny będzie koniecznością. Resort Gospodarki wyszedł z inicjatywą uchwalenia przepisu, na mocy którego budowa czy remont domu zakłada obowiązkowy montaż solarów.

Przeczytaj również: NFOŚiGW: dotacje na kolektory słoneczne

Obowiązkowe solary w Europie Południowej

Kolektory słoneczne przy budowie, czy remoncie domu to już obowiązek w krajach Europy Południowej. W Portugalii i Hiszpanii od 2002 roku montaż solarów uregulowany jest prawnie. Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej uważa, że obowiązkowe pozyskiwanie energii z kolektorów wiąże się z mniejszymi kosztami niż inwetycja w systemy fotowoltaiczne, czy małe elektrownie wiatrowe. Czy takie rozwiązanie zobliguje Polaków do inwestowania w kolektory słoneczne i budowę domów energooszczędnych?

Komentuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej:

Kolektory słoneczne w Polsce

Dyrektywa unijna 2009/28/WE obejmuje stosowanie energii z OZE (odnawialne źródła energii), przede wszystkim w kontekście rozproszonej energetyki słoneczej. Dotychczas w Polsce zamontowano blisko 9 00 tys. m2 kolektorów, a aż 70 proc. zamontowanych solarów trafia do osób prywatnych (właścicieli domów).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej