Klimatyzacja w mieszkaniu? Już w 150 tys. polskich mieszkań i domów jest klimatyzacja

2017-07-11 15:34
Klimatyzator
Autor: Andrzej Szandomirski

Popularność klimatyzacji w mieszkaniach w naszym kraju szybko rośnie. W ostatnich trzech lat Polacy kupili ponad 86 tys. klimatyzatorów – szacuje firma Open Finance na podstawie danych GUS.

Klimatyzator
Autor: Andrzej T. Papliński

– W 2012 r. mieszkań i domów wyposażonych w klimatyzację było tylko 48 tys. W tym roku ich liczba mogła przekroczyć 150 tys. – mówi Bartosz Turek z Open Finance. I dodaje, że ubiegłoroczne dane GUS sugerowały, że takich nieruchomości było 134 tys.

– Są dwa powody rosnącej popularności klimatyzacji w mieszkaniu. Polacy są coraz bardziej zamożni, a poza tym upały stają się coraz dotkliwsze – wyjaśnia Bartosz Turek.

Jaka klimatyzacja w mieszkaniu wybierana najczęściej

Ponieważ upały w Polsce trwają dość krótko, najlepiej sprzedają się klimatyzatory przenośne (60% przypadków wg GUS). Analityk Open Finance zwraca uwagę, że ich atutem jest relatywnie niska cena (1-2 tys. zł) oraz fakt, że można je schować, gdy skończy się lato. Niestety, przenośne klimatyzatory są głośne, są w stanie chłodzić powierzchnię od 15 do 35 m2, a do tego są mało efektywne, czyli potrzebują sporo energii elektrycznej. Ponadto ciepłe powietrze z urządzenia jest odprowadzane na zewnątrz sporych rozmiarów rurą, którą przeważnie wystawia się przez otwarte okno.

Temperatura powietrza
Autor: Open Finance
Klimatyzacja w domach
Autor: Open Finance

Nieco ponad jedna piąta posiadaczy klimatyzacji w mieszkaniu zdecydowała się na klimatyzator typu „split”. Bartosz Turek podkreśla, że zużywa on nawet 2-3 razy mniej prądu. W tym przypadku klimatyzator składa się z dwóch urządzeń – skraplacz, czyli najgłośniejsza część oddająca ciepło montowana jest na zewnątrz budynku, a parownik, z którego wieje przyjemny chłód znajduje się w mieszkaniu.

Z kolei klimatyzacja centralna w mieszkaniu, w której jeden skraplacz służy więcej niż jednemu parownikowi (część chłodząca), to najrzadziej spotykany przypadek. Z danych GUS wynika, że na tego typu klimatyzator zdecydowało się 24 tys. gospodarstw domowych. Koszt instalacji klimatyzacji dobrej jakości wraz z montażem dla 2-pokojowego mieszkania to ok. 5-10 tys. zł.

Do kosztów instalacji klimatyzacji do mieszkania trzeba też dodać wyższe rachunki za prąd, np. w przypadku 2-pokojowego mieszkania trzeba się liczyć z dodatkowym wydatkiem rzędu 100-200 zł miesięcznie. Analityk dodaje, że trzeba się też przygotować na wydatki związane z regularnym serwisowaniem urządzenia, aby nie pozwolić na rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Raz do roku oznacza to przeważnie koszt od 150 do 250 zł. W przypadku klimatyzatorów przenośnych koszt powinien być niższy, o ile użytkownik sam zawiezie je do punktu serwisowego.

Klimatyzator
Autor: Andrzej Szandomirski

Klimatyzacja w mieszkaniu wymagane formalności

Prawidłowo dobrana i zamontowana klimatyzacja do mieszkania obniży temperaturę powietrza i zapewni komfort cieplny mieszkańcom. Jednak nie w każdym przypadku zainstalowanie klimatyzacji jest możliwe. Np. mieszkańcy zabytkowych kamienic, którzy chcieliby zamontować skraplacz na zewnątrz elewacji, mogą nie dostać na to zgody konserwatora.

– Przeważnie na pozytywną decyzję można mieć nadzieję, gdy skraplacz nie będzie oszpecał elewacji, czyli na przykład nie będzie zamontowany na froncie elewacji, tylko od strony podwórza – informuje analityk Open Finance. I uprzedza, że wniosek do konserwatora podlega opłacie w wysokości 82 zł. Na wydanie decyzji czeka się miesiąc, a w przypadku spraw skomplikowanych do dwóch miesięcy.

Na montaż czegokolwiek na elewacji musi się też zgodzić wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Niestety część z nich nie zgadza się na zawieszenie zewnętrznego elementu klimatyzacji typu „split”. Trudno też o zgodę na montaż skraplacza na dachu. Najpewniej dlatego często skraplacz stawia się na płycie balkonowej.

– Za każdym razem zanim podejmie się decyzję o zakupie klimatyzacji w mieszkaniu należy najpierw sprawdzić czy coś do powiedzenia ma konserwator zabytków oraz spółdzielnia lub wspólnota – radzi Bartosz Turek. Zapewnia, że nie trzeba mieć żadnych zezwoleń na urządzenie przenośne. Zwraca on jednak uwagę, że nie wolno odprowadzać ciepłego powietrza z klimatyzatora do kratki wentylacyjnej, bo ciepłe powietrze trafiałoby do lokali sąsiadów.

klimatyzator ścienny split
Autor: Andrzej Szandomirski Klimatyzator typu split, ścienny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej