Inflacja w Polsce 2022 - w kwietniu 12,4%! Szczyt inflacji jeszcze przed nami

2022-05-13 12:01

Inflacja w Polsce w kwietniu osiągnęła poziom 12,4%. GUS podał też, że wobec marca ceny towarów i usług wzrosły o 2%. To więcej niż przewidywano. Analitycy prognozują, że w sierpniu inflacja osiągnie 13%. Co zdrożało najbardziej?

Spis treści

 1. Inflacja w Polsce kwiecień 2022 - najnowsze dane GUS
 2. Inflacja - co zdrożało najbardziej?
 3. Szczyt inflacji? Jeszcze przed nami

Inflacja w Polsce kwiecień 2022 - najnowsze dane GUS

Przypomnijmy, że w lutym 2022 inflacja w Polsce przyhamowała, ale zaledwie do 8,5%. To jednak już historia, bo teraz mamy wojnę w Ukrainie i jej gospodarcze skutki. W marcu inflacja wyniosła 11%.

Niezależnie od działań podejmowanych przez rząd, choćby w postaci tarcz antyinflacyjnych i podnoszenia stóp procentowych inflacja w kwietniu 2022 wyniosła 12,4% (wskaźnik cen 112,3) i pewnie będzie jeszcze rosnąć. W kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg. szybkiego szacunku GUS, w porównaniu z marcem wzrosły o 2,0% (wskaźnik cen 102,0). Taka skala podwyżek cen zaskoczyła nawet analityków, którzy oczekiwali wzrostu cen w kwietniu o 11,5% rdr i wzrostu o 1,3% mdm.

Wzrost inflacji dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, np. Węgier czy Czech. To oznacza także, że cykle podwyżek stóp procentowych, które rozpoczęły się w naszym regionie w ubiegłym roku, będą kontynuowane przynajmniej przez najbliższe trzy do sześciu miesięcy – zapowiada, główny ekonomista BNP Paribas Bank Polska.

Inflacja - co zdrożało najbardziej?

Inflacja w kwietniu wzrosła do 12,4%, najbardziej zdrożały:

 • 77% opał
 • 49% gaz
 • 47% mięso drobiowe
 • 35% cukier
 • 33% tłuszcze roślinne
 • 30% mięso wołowe
 • 28% paliwa
 • 26% masło
 • 26% mąka
 • 24% pieczywo
Inflacja w Polsce kwiecień 2022
Autor: GUS Inflacja w Polsce kwiecień 2022 - co zdrożało najbardziej? Link: Kliknij i powiększ
Inflacja w Polsce kwiecień 2022
Autor: GUS Link: Kliknij i powiększ

Szczyt inflacji? Jeszcze przed nami

Inflacja cały czas rośnie, choć daniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego w nadchodzących miesiącach wzrost cen będzie wolniejszy. Analitycy PIE zapowiadają, że szczyt inflacji dopiero nastąpi - będzie to w sierpniu, a wskaźnik inflacji wyniesie wówczas ok. 13%. Podwyżki dotyczyć będą głównie cen żywności.

W kolejnych kwartałach wzrost inflacji ograniczy słabnąca koniunktura. Badanie GfK prowadzone w Niemczech wskazują, że konsumenci obawiają się podobnego spowolnienia jak w trakcie pandemii Covid-19 z uwagi na dużą współzależność gospodarczą z Rosją. Dodatkowo Francja popada w gospodarczą stagnację. Problemy tych dwóch państw obniżą inflację w całej strefie euro. W takim otoczeniu spodziewamy się także spowolnienia wzrostu cen towarów w Polsce. Krajowe sieci dość szybko dostosowują cenniki do zmian zachodzących za granicą - zauważa ekspert PIE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej