Koszty utrzymania mieszkania 2023 - ile wynoszą opłaty miesięczne za mieszkanie? Dane GUS

2023-05-17 14:49
Koszty utrzymania mieszkania 2023
Autor: getty images Jakie są koszty utrzymania mieszkania w 2023 roku?

Jakie są koszty utrzymania mieszkania w 2023? Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników ‒ ogrzewanie, energię elektryczną, ceny gazu, wody, a nawet sprzętu AGD. To zaledwie podstawowe opłaty, których musi dokonywać właściciel nieruchomości. Dowiedz się, ile aktualnie kosztuje miesięczne utrzymanie mieszkania w 2023.

Spis treści

  1. Koszty utrzymania mieszkania - kwiecień 2023
  2. Dane GUS na temat inflacji i kosztów utrzymania
  3. Utrzymanie i prowadzenie domu - ceny 2023

Koszty utrzymania mieszkania - kwiecień 2023

Patrząc na najnowsze dane GUS tempo wzrostu kosztów utrzymania i wyposażenia domu w 2023 jest najniższe od maja 2022 roku, ale koszty utrzymania są o ponad 19% wyższe niż przed rokiem. Mimo, że w kwietniu 2023 staniał gaz,opał i sprzęt AGD – jak podaje GUS.

Efekt jest taki, że statystyczna rodzina wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania 1360 złotych miesięcznie. W ciągu roku wydatki te poszły w górę o prawie 220 złotych.

Koszty utrzymania domu 2023
Autor: HRE Investment Koszty utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu dla 3-osobowego gospodarstwa domowego Link: Kliknij i powiększ

Przedstawione kalkulacje kosztów utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkania dotyczą statystycznej polskiej rodziny. To w praktyce oznacza, że w bardzo niewielkim stopniu uwzględniany jest we wspomnianej kwocie czynsz za najem mieszkań. Wszystko dlatego, że większość Polaków mieszka w nieruchomościach, których są właścicielami. Tylko 4-5% osób to najemcy płacący czynsz na zasadach rynkowych (ten w ostatnich 12 miesiącach wzrósł przeciętnie o 20-25%). Do tego 11-12% obywateli to najemcy korzystający z mieszkań o obniżonych czynszach (np. komunalnych, zakładowych czy TBS-ów).

Warto też podkreślić, że przedstawione powyżej liczby zupełnie pomijają sytuację osób, które spłacają kredyty mieszkaniowe. Te koszty GUS pomija w swoich wyliczeniach. W uproszczeniu można przyjąć, że nasze kalkulacje pokazują raczej koszty prowadzenia i wyposażenia domu, a nie jego zdobycia. Jeśli ktoś jest najemcą albo ma kredyt, to jego miesięczne wydatki mogą być nawet kilkukrotnie wyższe.

Dane GUS na temat inflacji i kosztów utrzymania

Niestety, najnowsze dane GUS na temat inflacji nie mogą cieszyć kogoś kto utrzymuje mieszkanie. Koszty życia są wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że wzrost kosztów życia ma ostatnio trochę mniejsze tempo.

Dokładnie rok temu byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen, przez co porównując dzisiejsze stawki do tych sprzed roku mamy do czynienia z mniejszą procentową dynamiką zmian. Ale to nie wszystko. Niektóre surowce (ropa, gaz, drewno czy miedź) są tańsze niż przed rokiem. Więc jeżeli potwierdzą się prognozy NBP i dynamika inflacji będzie spadać, to jest szansa, że też koszty utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkań nie będą rosły aż tak szybko jak przez ostatnie miesiące. Ale mimo to, raczej należy porzucić nadzieje na powrót cen do poziomu sprzed wojny. Niższa inflacja oznacza jedynie, że w sklepach czy punktach usługowych podwyżki będą rzadsze lub mniej dynamiczne.

Utrzymanie i prowadzenie domu - ceny 2023

Obserwowane od kilku miesięcy, trochę wolniejsze podwyżki kosztów utrzymania mieszkań to głównie zasługa spadków cen opału. Chodzi m.in. o drewno, węgiel, gaz czy olej opałowy. Trzeba zaznaczyć,że paliwo jest wciąż droższe niż przed rokiem (wg GUS o prawie 1/5), ale od kilku miesięcy jego ceny przestały rosnąć w zastraszającym tempie, a zaczęły powoli spadać. W kwietniu wg GUS opał był o 2,6% tańszy niż w marcu. W tym samym czasie o 0,3% staniały też urządzenia AGD i w dół poszły stawki za gaz.

To tylko delikatny powiew optymizmu. Gdy spojrzymy na to jak mocno wzrosły koszty utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkań w porównaniu do stawek sprzed roku, nie jest już tak wesoło. W tym ujęciu wciąż dominują dwucyfrowe podwyżki. W tej grupie znajdują się:

  • energia cieplna (o ponad 40% droższa niż rok temu),
  • energia elektryczna (wzrost o 22% r/r),
  • środki czyszczące,
  • usługi,
  • czynsz,
  • gaz,
  • wyposażenie.

Niestety w danych GUS próżno szukać kategorii, składającej się na koszty utrzymania i prowadzenia domu, które pokazywałyby, że coś w ostatnim roku staniało.

Koszty utrzymania domu 2023
Autor: HRE Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej