IKEA przekazuje Polsce 1 mln euro i wspiera infrastrukturę krytyczną zagrożoną przez koronawirusa

2020-03-30 17:49
IKEA pomaga zagrożonym koronawirusem
Autor: IKEA Łóżka, pościel i koce z IKEI posłużą do zorganizowania tymczasowych miejsc noclegu dla pracowników kluczowych przedsiębiorstw

IKEA przekaże Polsce 1 mln euro, aby wspomóc system ochrony zdrowia oraz zapewnić środki niezbędne do życia społecznościom i konsumentom dotkniętym koronawirusem. Wcześniej IKEA Retail Polska we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych wsparła pracowników obiektów infrastruktury krytycznej w Polsce.

BRANŻA POMAGA

W dobie kryzysu niesienie pomocy wydaje się oczywiste. Koronawirus zaczyna blokować polską gospodarkę, mimo to, firmy budowlane i związane z budownictwem, które również stają w obliczu trudności, pomagają w walce z koronawirusem. Zbieramy przykłady takiej pomocy, bo to przejawy solidarności i dojrzałego biznesu w obliczu katastrofy, ale przede wszystkim ludzkiej empatii i życzliwości...

Przekonaj się, jak BRANŻA POMAGA

– Od początku sytuacji kryzysowej w Polsce analizujemy dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczne. W tym momencie przewidujemy, że nasze wsparcie w postaci przekazanych produktów dla organizacji rządowych i pozarządowych w najbliższych miesiącach osiągnie wartość około 4,5 mln złotych (czyli 1 mln euro). Zależy nam na dotarciu z efektywną pomocą przede wszystkim do osób, które są w pierwszej linii frontu z pandemią, jak personel medyczny. Planujemy także pomoc dla tych, którzy nie mogą schronić się bezpiecznie w domu, np. osobom doświadczających bezdomności, ale też szukamy sposobu dotarcia do najbardziej potrzebujących dzieci i rodzin, gdyż ich sytuacja bardzo się pogorszyła w ostatnich tygodniach – wyjaśnia Katarzyna Dulko-Gaszyna, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju, stojąca na czele Krajowej Grupy w IKEA ds. wsparcia społecznego na czas przeciwdziałania rozprzestrzenienia się koronawirusa w Polsce.

IKEA przekazała materace, koce i pościel lekarzom ze szpitali w całej Polsce. Są to m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ w Poznaniu, Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie.

Wcześniej IKEA informowała, że wspiera pracowników zatrudnionych w obiektach infrastruktury krytycznej. Infrastruktura krytyczna to obiekty, urządzenia i usługi niezbędne do funkcjonowania państwa i bezpieczeństwa jego obywateli. Należą do niej m.in. systemy zaopatrzenia w energię, sieci łączności, sieci teleinformatyczne, systemy finansowe, transportowe czy zaopatrzenia w wodę i w żywność. Priorytetem w sytuacji zagrożenia jest, by ewentualne zakłócenia w działaniu np. elektrowni były krótkotrwałe, łatwe do usunięcia i nie wywoływały dodatkowych strat dla obywateli i gospodarki, a pracownicy tych zakładów, mogli bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Stąd współpraca IKEA z Ministerstwem Aktywów Państwowych. W ramach darowizny IKEA przekazała łóżka oraz pościel i koce do tymczasowych miejsc noclegu dla pracowników elektrowni, elektrociepłowni i rafinerii. Zostało już rozdysponowane blisko 2 tysiące produktów.

Z kolei IKEA Food, czyli pion firmy odpowiedzialny za gastronomię w placówkach IKEA, jest gotowa przygotowywać do 1000 posiłków dziennie, czyli około 100 w każdej lokalizacji, w zależności od zgłoszonych potrzeb z poszczególnych instytucji, które od 24 marca trafiają do szpitali, do pogotowia ratunkowego, laboratoriów oraz inspekcji sanitarnych. W menu są m.in. słynne szwedzkie klopsiki mięsne, które cieszą się największą popularnością w ofercie.

W sumie na Pomoc w Polsce i w innych krajach IKEA Retail (Ingka Group) zdecydowała się udzielić pomocy doraźnej w formie darowizn o łącznej wysokości 26 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej