IKEA przekazuje Polsce 1 mln euro i wspiera infrastrukturę krytyczną zagrożoną przez koronawirusa

2020-03-30 17:49
IKEA pomaga zagrożonym koronawirusem
Autor: IKEA Łóżka, pościel i koce z IKEI posłużą do zorganizowania tymczasowych miejsc noclegu dla pracowników kluczowych przedsiębiorstw

IKEA przekaże Polsce 1 mln euro, aby wspomóc system ochrony zdrowia oraz zapewnić środki niezbędne do życia społecznościom i konsumentom dotkniętym koronawirusem. Wcześniej IKEA Retail Polska we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych wsparła pracowników obiektów infrastruktury krytycznej w Polsce.

BRANŻA POMAGA

W dobie kryzysu niesienie pomocy wydaje się oczywiste. Koronawirus zaczyna blokować polską gospodarkę, mimo to, firmy budowlane i związane z budownictwem, które również stają w obliczu trudności, pomagają w walce z koronawirusem. Zbieramy przykłady takiej pomocy, bo to przejawy solidarności i dojrzałego biznesu w obliczu katastrofy, ale przede wszystkim ludzkiej empatii i życzliwości...

Przekonaj się, jak BRANŻA POMAGA

– Od początku sytuacji kryzysowej w Polsce analizujemy dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczne. W tym momencie przewidujemy, że nasze wsparcie w postaci przekazanych produktów dla organizacji rządowych i pozarządowych w najbliższych miesiącach osiągnie wartość około 4,5 mln złotych (czyli 1 mln euro). Zależy nam na dotarciu z efektywną pomocą przede wszystkim do osób, które są w pierwszej linii frontu z pandemią, jak personel medyczny. Planujemy także pomoc dla tych, którzy nie mogą schronić się bezpiecznie w domu, np. osobom doświadczających bezdomności, ale też szukamy sposobu dotarcia do najbardziej potrzebujących dzieci i rodzin, gdyż ich sytuacja bardzo się pogorszyła w ostatnich tygodniach – wyjaśnia Katarzyna Dulko-Gaszyna, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju, stojąca na czele Krajowej Grupy w IKEA ds. wsparcia społecznego na czas przeciwdziałania rozprzestrzenienia się koronawirusa w Polsce.

IKEA przekazała materace, koce i pościel lekarzom ze szpitali w całej Polsce. Są to m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ w Poznaniu, Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie.

Wcześniej IKEA informowała, że wspiera pracowników zatrudnionych w obiektach infrastruktury krytycznej. Infrastruktura krytyczna to obiekty, urządzenia i usługi niezbędne do funkcjonowania państwa i bezpieczeństwa jego obywateli. Należą do niej m.in. systemy zaopatrzenia w energię, sieci łączności, sieci teleinformatyczne, systemy finansowe, transportowe czy zaopatrzenia w wodę i w żywność. Priorytetem w sytuacji zagrożenia jest, by ewentualne zakłócenia w działaniu np. elektrowni były krótkotrwałe, łatwe do usunięcia i nie wywoływały dodatkowych strat dla obywateli i gospodarki, a pracownicy tych zakładów, mogli bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Stąd współpraca IKEA z Ministerstwem Aktywów Państwowych. W ramach darowizny IKEA przekazała łóżka oraz pościel i koce do tymczasowych miejsc noclegu dla pracowników elektrowni, elektrociepłowni i rafinerii. Zostało już rozdysponowane blisko 2 tysiące produktów.

Z kolei IKEA Food, czyli pion firmy odpowiedzialny za gastronomię w placówkach IKEA, jest gotowa przygotowywać do 1000 posiłków dziennie, czyli około 100 w każdej lokalizacji, w zależności od zgłoszonych potrzeb z poszczególnych instytucji, które od 24 marca trafiają do szpitali, do pogotowia ratunkowego, laboratoriów oraz inspekcji sanitarnych. W menu są m.in. słynne szwedzkie klopsiki mięsne, które cieszą się największą popularnością w ofercie.

W sumie na Pomoc w Polsce i w innych krajach IKEA Retail (Ingka Group) zdecydowała się udzielić pomocy doraźnej w formie darowizn o łącznej wysokości 26 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej