Gdzie kupić tani węgiel? Jest takie miejsce w Polsce

2023-01-20 14:36
tani węgiel
Autor: Miasto i Gmina Ropczyce Gdzie kupić tani węgiel? Jest taka gmina na Podkarpaciu

Gdzie kupić tani węgiel? To pytanie nurtuje w tym sezonie grzewczym chyba każdego, kto ogrzewa się tym rodzajem opału. Choć ceny węgla sprzedawane przez gminy mogą wynosić maksymalnie 2000 zł, jest gmina w Polsce, w której węgiel jest znacznie tańszy. I jest to polski węgiel dobrej jakości. Gdzie można kupić tani węgiel i za ile?

Spis treści

  1. Gdzie kupić tani węgiel? Ile kosztuje tona?
  2. Skąd tani węgiel w gminie?
  3. Tani węgiel - jak złożyć wniosek?
  4. Kto może starać się o zakup taniego węgla?
  5. Jak złożyć wniosek?

Gdzie kupić tani węgiel? Ile kosztuje tona?

Jest taka gmina, która sprzedaje węgiel po niższej cenie niż przewidziana cena preferencyjna, czyli 2000 zł. To gmina Ropczyce na Podkarpaciu. Zresztą rozeszła się informacja, że kontynuowana jest tu sprzedaż taniego węgla kamiennego, czyli tzw. zakup preferencyjny i dystrybucja dla gospodarstw domowych.

- Cena ustalona w ubiegłorocznym okresie w wysokości 1650 zł/tona, którą płaci mieszkaniec jest najniższa w skali całego województwa, co jest godne odnotowania. Wiele gmin ustaliło ją nawet w maksymalnej wysokości, tj. 2000 zł/tona. Powyższa cena na sezon grzewczy 2023 nie ulega zmianie – informuje Urząd Gminy Ropczyce.

Skąd tani węgiel w gminie?

Ropczyce zaopatrują się w węgiel w firmie WĘGLOBUD – Tadeusz NIERODA w Sędziszowie Małopolskim, która jest kwalifikowanym dostawcą Polskiej Grupie Górniczej.

- Odbiór węgla przez mieszkańców odbywa się w tej samej firmie. Nie ma przez to dodatkowego rozdrabniania i kruszenia oraz nie generuje dodatkowych kosztów – zapewniają urzędnicy.

Jak można przeczytać, jest to węgiel z bieżącego wydobycia w kopalniach śląskich. Zatem dostajemy znany i sprawdzony polski węgiel w odróżnieniu od tego importowanego, o którym słychać wiele negatywnych opinii. Na 2023 roku zakontraktowano w PGG łącznie 2322 tony węgla plus ten nieotrzymany z ubiegłego okresu 2022 roku, czyli o tyle, aby pokryć zgłoszone potrzeby mieszkańców.

Tani węgiel - jak złożyć wniosek?

Podobnie jak w ubiegłym roku, aby kupić tańszy węgiel należy złożyć wniosek. Jedynie osoby, które w 2022 roku złożyły dokument na oba okresy, nie muszą tego robić aktualnie. Jak to zrobić?

Aby złożyć wniosek o zakup taniego węgla za 1650 zł za tonę należy go pobrać ze strony urzędu.

Kto może starać się o zakup taniego węgla?

Do dokonania zakupu węgla po preferencyjnej cenie będą uprawnione osoby w gospodarstwach domowych, które spełniają warunki uzyskania dodatku węglowego zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. Możliwość zakupu węgla po preferencyjnej cenie nie dotyczy osób, które już nabyły węgiel w cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę na sezon grzewczy 2022/2023 – mieszkańcy będą zobowiązani do złożenia stosownej deklaracji pod rygorem odpowiedzialności karnej – informują urzędnicy.

Jak złożyć wniosek?

Można to zrobić na kilka sposobów:

  • złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w pok. nr 10 (parter),
  • przesłać na adres: Urząd Miejski w Ropczycach, ul. Krisego 1, 39-100 Ropczyce
  • przesłać na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ePUAP, adres: /mueh72b62x/skrytka)

Wniosku nie można składać telefonicznie, dzwoniąc do urzędu.

Ostatecznym krokiem jest zapłata za węgiel, ale gmina apeluje o niewpłacanie pieniędzy na konto przed telefonem pracownika. Po takim telefonie trzeba przelać kwotę 2475 zł za 1,5 tony (tj. 1650 zł za 1 tonę), na konto gminy:

  • przelewem online,
  • w Banku Spółdzielczym w Ropczycach, ul. Rynek 13 (bez prowizji) lub w innym banku.

Numer konta bankowego Urzędu Miejskiego do wpłat na preferencyjny zakup węgla: 88 9171 0004 0000 8136 2000 0720

W tytule przelewu należy wpisać:

Preferencyjny zakup węglaImię i nazwisko oraz pełny adres zamieszkania

Gmina nie przyjmuje wpłat w kasie urzędu. Trzeba tez pamiętać, że cena za węgiel nie obejmuje kosztów transportu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej