GDDKiA sprawdza wykonawców dróg w Polsce. Ranking firm budowlanych

2013-08-16 17:55
GDDKiA pobiera próbki
Autor: GDDKiA GDDKiA pobiera próbki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) co kwartał przedstawia wyniki badań jakości próbek, które pobiera na budowanych w Polsce drogach. Z tego GDDKiA układa ranking wykonawców, od najlepszych do tych mniej dobrych. Ranking wykonawców ma być narzędziem stymulującym firmy budowlane do przestrzegania wysokich standardów wykonywanych robót.

Pierwszy ranking firm budujących drogi w Polsce GDDKiA zaprezentowała na wiosnę 2012 roku. Wykazał on, że nawet firmy budowlane znane z dobrej jakości i wyspecjalizowane w budowach dróg, miały duży odsetek próbek kwalifikowanych jako „złe”. Kolejne rankingi pokazały, które firmy budowlane podniosły jakościowe poprzeczki, które się starają, a którym wykonawcom budowa dróg sprawia w dalszym ciągu problemy.

GDDKiA zapowiedziała, że dąży do tego, aby procent wykrywanych błędów był na poziomie poniżej 10%. To chyba jeszcze daleka do tego droga (chociaż poprzednie rankingi były bardzie obiecujące), bo w najnowszym rankingu, który GDDKiA opublikowała w sierpniu  2013 roku, tylko 5 na 21 przebadanych firm znajduje się poniżej progu 10% „złych” próbek. Jednak w zielonym polu (są jeszcze pola żółte i czerwone) jest tym razem 9 firm, z których ostatnia ma 14,5% „złych” próbek na wszystkie poprane do badania.

Przeczytaj również: Nowy system opłat za drogi - wszystkie autostrady w Polsce będą płatne

Wykonawcy dróg w Polsce

Najwyższą pozycję w rankingu zajmuje słowacka firma Dobrastav z wynikiem 3,9% (na 155 wszystkich próbek 6 było złych). W zielonym polu są jeszcze: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Puławy, HEILIT + WOERNER Budowlana, INTOP Tarnobrzeg, SANDO Budownictwo Polska, Budimex, Skanska, Polimex Mostostal i Strabag.
W polu żółtym, gdzie na miejscach od 9-16 zaszeregowano firmy ze „złymi” próbkami w przedziale od 15-25% znalazły się firmy: Mostostal warszawa, MOTA-ENGIL Central Europe, hiszpańskie firmy FCC Construccion i Dragados, POL-AQUA, J&P AVAX General Contractors (Grecja), Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina oraz SALINI Polska.   
Na czerwone pole według GDDKiA zasłużyły firmy Bögl a Krýsl (33,5% złych próbek), PORR Polska (36,6%), Eurovia Polska (44,6), a na ostatnim miejscu (z wynikiem 50,35%, 185 „złych” na 368 wszystkich próbek) został sklasyfikowany Bilfinger Infrastructure.

Na koniec trzeba jeszcze dodać, że już przy pierwszym rankingu ogłoszonym przez GDDKiA wykonawcy budujący drogi w Polsce niepochlebnie wyrażały się o tym przedsięwzięciu, podważając sam pomysł oraz jego podłoże badawcze. Jednak widać, że niektóre firmy wyraźnie podwyższają swoje pozycje, czyli im na tym zależy. Ciekawe też, że na ostatnim miejscu jest firma, która ma za sobą kilka, również sądowych konfliktów z GDDKiA, a wcześniej zajmowała pozycje w połowie stawki...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej