Gazoport Świnoujście. Energomontaż-Południe wykona roboty na terminalu LNG

2012-04-12 12:25
Makieta terminalu LNG w Świnoujściu
Autor: Polskie LNG SA Gazoport w Świnoujściu. Makieta terminalu LNG

Gazoport Świnoujcie ma zostać uruchomiony w 2014 roku. W ramach inwestycji, spółka Energomontaż-Południe pozyskała zlecenie na roboty na terminalu LNG.

Kielecka spółka Energomontaż-Południe pozyskała, 10 kwietnia zlecenie od konsorcjum firm Saipem, Techint, PBG. Zadanie dotyczy gazoportu Świnoujście.

Przeczytaj również: Mazowsze inwestuje w odnawialne źródła energii. WIDEO

W ramach kontraktu Energomontaż wykona prace mechaniczne na terminalu LNG. Wartość umowy opiewa na 61 mln złotych. Inwestycja, która ropocznie się w czerwcu, zostanie zrealizowana do końca listopada 2013 roku. Warunkiem wejścia w życie ww. zlecenia jest brak ewentualnego protestu ze strony spółki Polskie LNG.

Gazoport Świnoujście - opis projektu

Inwestycja obejmuje budowę portu gazowego w Świnoujściu. Projekt będzie instalacją, która posłuży do odbioru i zmiany gazu w postaci skroplonej (LNG). Terminal LNG ma zostać uruchomiony w 2014 roku. Przedsięwzięcie umożliwi dostarczenie do Polski skroplonego gazu ziemnego z praktycznie każdego miejsca na świecie, w ilości, która pozwoli zaspokoić ok. 36 proc. rocznego zapotrzebowania kraju.

Budowa terminalu LNG jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć realizowanych obecnie w Polsce. Przypomnijmy, że w 2009 roku, weszła w życie specjalna ustawa rządowa, która ułatwiła procedury związane z przygotowaniem budowy. Inwestycja zostanie dofinanowana przez UE w kwocie 925 mln złotych. Środki te pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wsparcie finansowe zostanie udzielone spółce Polskie LNG przez Instytut Nafty i Gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej