Mazowsze inwestuje w odnawialne źródła energii. WIDEO

2012-04-11 12:37
Mazowsze inwestuje w odnawialne źródła energii. WIDEO
Autor: www.newseria.pl

Odnawialne źródła energii (OZE) są coraz bardziej popularne. Kolejne gminy chętnie wyposażają obiekty w kolektory słoneczne, czy farmy wiatrowe. Władze Mazowsza chcą również oszczędzać energię i podpisały Mazowiecki Pakt na Rzecz Oszczędności Energii. Region może otrzymać nawet kilka mln euro z unijnych dotacji na energetykę niskoemisyjną.

Odnawialne źródła energii oraz regionalne podejście do energetyki niskoemisyjnej, są istotne dla Mazowsza. Samorząd wspiera metody, które pozwalają na pozyskiwanie energii z OZE (odnawialne źródła energii). Władze województwa zawarły Mazowiecki Pakt na Rzecz Oszczędności Energii, który ma na celu zmniejszenie zużycia energii.

Energia niskoemisyjna a Pakt na Rzecz Oszczędności Energii

Pakt ma służyć nie tylko realizację strategii rozwoju Mazowsza do roku 2020, ale również ma na celu wspierać racjonalne wykorzystanie funduszy unijnych. Marszałek województwa, Adam Struzik, szacuje, że w latach 2014-2020 na rozwój energetyki niskoemisyjnej UE przeznaczy kilkaset milionów euro. Jednocześnie zapewnia, że środki własne do współfinansowanych z Unią projektów będą pochodzić z poczynionych oszczędności. Oprócz władz województwa, umowę podpisali także przedstawiciele Funduszu Ochrony Środowiska, naukowcy oraz dostawcy energii: RWE Polska, Energa i PGNiG. Do porozumienia dołączą również PGE Energia Odnawialna i PKN Orlen. Wszystko po to, by energia na Mazowszu była zarządzana w inteligentny sposób.

Komentuje Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego:

Energia na Mazowszu

Mazowiecka Agencja Energetyczna ocenia, że Mazowsze obok Śląska jest największym konsumentem energii elektrycznej w kraju. W przeliczeniu na 1 mieszkańca, zużycie energii jest o połowę większe niż 10 lat temu. Mazowsze ma deficyt ok. 1 MW i dlatego importuje energię z innych regionów i krajów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej