Fabryka w Trzemesznie w amerykańskich rękach

2017-11-06 17:48
Grupa Paroc
Autor: Paroc Polska

Koncern Owens Corning poinformował 30 października 2017 r. o porozumieniu w sprawie zakupu Grupy Paroc, która jest jednym z największych w Europie producentów izolacji z kamiennej wełny mineralnej. Do Grupy Paroc należy m.in. fabryka w Trzemesznie, w którą od 1998 r. zainwestowała już ponad 620 mln zł.

Fabryka w Trzemesznie
Autor: Paroc Polska fabryka Grupy Paroc w Trzemiesznie.

Owens Corning zapłaci 900 mln euro dotychczasowym właścicielom Grupy Paroc - funduszom zarządzanym przez spółkę CVC Capital Partners. Transakcja ma być sfinalizowana na początku 2018 r. Grupa Paroc zatrudnia obecnie ponad 1800 pracowników w 13 krajach, a swoje wyroby produkuje w zakładach w Finlandii (tu znajduje się jej główna siedziba), na Litwie, w Polsce (w Trzemesznie), Rosji oraz Szwecji. W 2016 r. sprzedaż netto Grupy Paroc przekroczyła 375 mln euro. Jej dyrektor generalny Kari Lehtinen liczy, że pod skrzydłami potężnego koncernu Owens Corning firmie łatwiej będzie zdobywać kolejne rynki zarówno w Europy Środkowej, jak i Zachodniej. Z kolei amerykański koncern chce wzmocnić swoją obecność na europejskim rynku.

Obie firmy zapewniają, że transakcja nie wpłynie w żaden sposób na bieżącą obsługę klientów Paroc. Wszelkie zamówienia i dostawy będą realizowane tak, jak dotychczas. Dodajmy, że siedziba główna Owens Corning mieści się w Toledo (stan Ohio). W 2016 r. ten zatrudniający 17 tys. osób w 33 krajach koncern osiągnął sprzedaż na poziomie 5,7 mld dolarów. Od 63 lat corocznie notowany jest na liście Fortune 500.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej