Fabryka Sztuki na Księżym Młynie. Skanska buduje w Łodzi

2012-03-16 9:44
Fabryka Sztuki w Łodzi
Autor: Skanska SA Fabryka Sztuki w Łodzi - wizualizacja wnętrza

W Łodzi zostanie wybudowana Fabryka Sztuki. Obiekt zostanie zrealizowany na Księżym Młynie - terenie zabytkowej fabryki włókienniczej Karola Scheiblera. Roboty budowlane o wartości ponad 20 mln złotych wykona Skanska. Nowa instytucja kultury rozpocznie działalność w 2014 roku.

W Łodzi, na Księżym Młynie, terenie zabytkowego, XIX-wiecznego zakładu włókienniczego Karola Scheiblera zostanie wybudowana Fabryka Sztuki. Inwestor, spółka Fabryka Sztuki podpisała 13 marca umowę o roboty budowlane z wykonawcą, firmą Skanska. W ramach zadania Skanska zrealizuje pracę za 22 mln złotych netto.

Przeczytaj również: Malta House. Skanska rozpoczyna w Poznaniu budowę biurowca z certyfikatem LEED

Jakie roboty budowlane wykona Skanska?

W ramach projektu Skanska przebuduje trzy budynki, które znajdują się na terenie byłej fabryki włókienniczej i dostosuje je na potrzeby kulturalnej inwestycji. Roboty budowlane zakładają wybudowanie przestrzeni gastronomicznej, biur oraz zaplecza obsługi technicznej i wystawowej obiektu. Ponadto, wykonawca zrealizuje prace renowacyjne i konserwatorskie w zakresie murów, elementów stalowych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz zagospodaruje teren wokół przyszłej Fabryki Sztuki. Budowa ma zakończyć się do końca stycznia 2014 roku.

Fabryka Sztuki na Księżym Młynie

Fabrykę Sztuki będą tworzyły trzy budynki pofabryczne, przy ul. Tymienieckiego w Łodzi, w których zachowały się oryginalne wnętrza i wyposażenie. Obiekty są częścią zabytkowej zabudowy fabryczno-mieszkalnej Księży Młyn. Warto zaznaczyć, że w ostatnich trzech latach, w budynkach organizowane były liczne imprezy kulturalne. Docelowo Fabryka Sztuki zostanie wyposażona w wielofunkcyjne sale (filmowe i muzyczne), przestrzeń wystawową z antresolą, galerie oraz pracownie artystyczne (pomieszczenia filmowe i fotograficzne). Obiekt będzie miał również sale konferencyjno-szkoleniowe. Inwestycja przyczyni się do wzbogacenia struktury funkcjonalnej rewitalizowanego kompleksu Księżego Młyna, a także do rozwoju miasta i regionu w szczególności turystyki kulturalnej.

Łódzka Fabryka Sztuki jest placówką kulturalną, która działa od stycznia 2007 roku. Instytucja została stworzona przez Łódź Art Center, Stowarzyszenie Teatralne Chorea i Urząd Miasta Łodzi. Celem Fabryki Sztuki jest edukacja i rozwój różnych dziedzin twórczości kulturalnej - od muzyki i tańca, poprzez film i teatr, po prezentację najnowszych dokonań sztuk wizualnych.

Fabryka Sztuki - nowy obiekt kultury w Łodzi

Nazwa: Fabryka Sztuki
Lokalizacja: ul. Tymienieckiego 3, Łódź, woj. łódzkie
Stan inwestycji: planowana
Realizacja: 2012-2014
pow. całkowita [m2]: 2651 67 (z łącznikiem południowym)
pow. użytkowa [m2]: 2486 66
kubatura brutto [m3]: 11 582
wysokość [m]: 13 11
szerokość [m]: 15 03 - 17 73
długość [m]: 50 04

Inwestor: Fabryka Sztuki
Generalny wykonawca: Skanska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej