Dzień Budowlanych 2013 – znowu razem!

2013-10-07 17:35
Dzień Budowlanych 2013
Autor: CzeM

Kiedyś tradycją Dnia Budowlanych były wspólne obchody tego święta. Potem przez wiele lat, poszczególne organizacje reprezentujące polskie budownictwo, świętowały Dzień Budowlanych każda oddzielnie i w innym terminie, bo nie ma on stałej daty, jak na przykład górnicza Barbórka. Dzień Budowlanych 2013 przywołał dawny obyczaj – 4 października dziewięć organizacji branżowych, po raz pierwszy z udziałem ministra i z honorowym patronatem Prezydenta RP, obchodziło swoje święto. 

Na wspólne, tzw. centrale obchody Dnia Budowlanych zdecydowało się w tym roku dziewięć organizacji. Z inicjatywą wyszedł Polski Związek Pracodawców Budownictwa, a do niego przyłączyli się: Związek Zawodowy „Budowlani”, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Instytut Techniki Budowlanej, Izba Projektowania Budowlanego, Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, Stowarzyszenie Producentów Betonów oraz Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa. Patronat nad uroczystością objął Bronisław Komorowski Prezydent RP, który w liście odczytanym przez Olgierda Dziekońskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, obok życzeń i podziękowań za pracę budowlańców, wyraził aprobatę dla integracji środowiska.

Kolejnym wydarzeniem Dnia Budowlanych 2013 była wizyta Sławomira Nowaka, ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, który po raz pierwszy spotkał się „oko w oko” z takim gremium. uczestniczył w imprezie środowiska budowlanego. Dotychczas reprezentowali ministra przy takich okazjach podsekretarze stanu Janusz Żbik lub Piotr styczeń, którzy tym razem towarzyszyli szefowi resortu. Wraz z życzeniami minister Nowak przekazał informację, że zakończył się właśnie pierwszy etap tworzenia nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego i na stronie internetowej ministerstwa został udostępniony projekt tez, które będą fundamentem dla tworzenia dokumentu w kolejnym etapie.

Przedstawiciele wszystkich organizacji złożyli sobie okolicznościowe życzenia, chociaż nie brakowało też słów goryczy i niepokoju o obecną sytuację budownictwa. My też się do życzeń przyłączamy z przekonaniem, że środowisko i firmy budowlane wyjdą z obecnych kłopotów z tarczą...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej