Dopłata do oleju opałowego 2000 zł - jak złożyć wniosek? Jak dostać dodatek do oleju opałowego?

2022-09-21 15:53

Dopłata do oleju opałowego przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na olej opałowy. Jest to jednorazowe wsparcie w wysokości 2000 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek? Wniosek o dopłatę można złożyć od 21 września 2022.

Dopłata do ogrzewania olejem opałowym w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw obowiązuje od 20 września. Mechanizm wypłat będzie analogiczny jak w przypadku dodatku węglowego (wnioski o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia). Wsparcie będzie w formie jednorazowej wypłaty w gotówce lub na konto wnioskującego.

Ile wynosi dopłata do oleju opałowego?

Dopłata na olej opałowy wynosi 2000 zł. Jest to jednorazowa wypłata. Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Jak dostać dodatek do oleju opałowego?

Dodatek w wysokości 2000 zł przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na olej opałowy. Wnioski można składać osobiście w gminie, online lub za pomocą poczty. Może to zrobić jedna osoba z danego gospodarstwa domowego, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na olej opałowy.

Termin końcowy składania wniosków jest taki sam, jak dla dodatku węglowego - do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę dodatku. 

Warunkiem otrzymania dopłaty do oleju opałowego jest zgłoszenie źródła ciepła do CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Kto nie dostanie dopłaty do oleju opałowego?

Dodatek do oleju opałowego nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywne rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego. Oznacza to, że jeśli ktoś składa wniosek o przewidziany wcześniejszą ustawą dodatek węglowy, nie może złożyć wniosku na inne dodatki i odwrotnie.

Minister Moskwa wielokrotnie podkreślała, że można zgłosić tylko jedno źródło ciepła. Jeśli ktoś wybrał węgiel jako główne źródło ogrzewania, to nie może już wybrać oleju opałowego, podobnie jak innych paliw. Składając deklarację do CEEB należało zadeklarować, czym ogrzewamy dom.

Od kiedy wniosek o dopłaty do oleju opałowego?

Wnioski można składać, tak samo jak o inne dodatki do ogrzewania, od 21 września.

Wniosek o dodatek energetyczny

Jeśli ktoś składa wniosek o przewidziany wcześniejszą ustawą dodatek węglowy, nie może złożyć wniosku o inne dodatki i odwrotnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej