Darmowe projekty większych domów jeszcze w 2023! Będą do pobrania ze strony GUNB

2023-08-23 6:58
projekt domu
Autor: Projekt Panta Rhei/GUNB Z projektów domów wyłonionych w konkursie Polacy będą mogli skorzystać bezpłatnie - chodzi o projekty domów także powyżej 70 m2

Darmowe projekty domów do 70 m2 można już pobrać ze strony gunb.gov.pl. Ale jeszcze w 2023 bezpłatnych projektów domów do pobrania będzie więcej - rząd udostępni darmowe projekty także większych domów - o powierzchni 120, 150 i 180 m2. Również w tym roku wejdą przepisy umożliwiające budowę domów powyżej 70 m2 bez pozwolenia. Sejm przyjął je 17 sierpnia 2023.

Spis treści

  1. Darmowe projekty domów nie tylko do 70 m2, ale i większych
  2. Jakie zmiany w Prawie budowlanym jeszcze w 2023?

Sejm uchwalił 17 sierpnia ustawę o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z poprawkami z zakresu budownictwa, m.in. zmianę Prawa budowlanego. Ma ona ułatwić budowę domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, niezależnie od jego powierzchni. Nowe przepisy wprowadzają także możliwość bezpłatnego pobrania ze strony GUNB projektów także większych domów - 120, 150 i 180 m2. Ustawa została skierowana do rozpatrzenia przez Senat.

Darmowe projekty domów nie tylko do 70 m2, ale i większych

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii przeprowadził konkurs architektoniczno-budowlany na projekty domów o powierzchni zabudowy 120, 150 i 180 m2. W wyniku konkursu wyłonionych zostało12 projektów domów, które będzie można pobrać bezpłatnie ze strony gunb.gov.pl.

Minister rozwoju, Waldemar Buda, poinformował, że w ogłoszonym konkursie na projekty domów wpłynęło do tej pory kilkadziesiąt prac. Ich ocena potrwa do 5 września. Zdaniem Budy, w przyszłości co najmniej połowa domów będzie budowana na podstawie tych projektów.

Przypomnijmy, że już od lipca 2022 na stronie GUNB dostępne są do bezpłatnego pobrania 72 projekty architektoniczno-budowlane domów o powierzchni zabudowy do 70 m2, a od kwietnia 2023 dodatkowo 11 projektów domów rekreacyjnych.

Minister rozwoju przekazał, że do tej pory odnotowano 64 tys. pobrań projektów. Dodał też, że kilka tys. domów o powierzchni zabudowy poniżej 70 m2 jest realizowanych w uproszczonej formule, bez pozwolenia na budowę.

Jakie zmiany w Prawie budowlanym jeszcze w 2023?

Przypomnijmy, że w projekcie ustawy zmieniającej prawo budowlane, planowane jest wprowadzenie ułatwień podobnych do procedury budowy domów o powierzchni zabudowy do 70 m2. Zlikwidowane zostanie m.in. pozwolenie na budowę dla wszystkich domów stawianych na własne potrzeby mieszkaniowe.

Warto też dodać, że bez pozwolenia na budowę będą mogły być stawiane m.in. kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2 oraz przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m2.

Nowelizacja Prawa Budowlanego umożliwia też uzyskiwanie uprawnień do projektowania w ograniczonym zakresie przez osoby posiadające tytuł zawodowy technika albo dyplom zawodowy, albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Przepisy zwiększają również zakres uprawnień osób posiadających uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie.

Źródło: GUNB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej