Czy w Wigilię 2023 jest niedziela handlowa? Czy w niedzielę 24 grudnia zrobimy zakupy?

2023-12-21 14:47
Czy w Wigilię 2023 jest niedziela handlowa?
Autor: Szymon Starnawski Czy w Wigilię 2023 jest niedziela handlowa?

Niedziela, 24 grudnia 2023, miała być ostatnią niedzielą handlową w tym roku, ale będzie objęta zakazem handlu. Taką decyzję 28 listopada podjął Sejm. Zamiast tego sklepy były otwarte w dwie inne grudniowe niedziele.

Spis treści

  1. Czy niedziela 24 grudnia jest handlowa?
  2. Czy w Wigilię 2023 zrobimy zakupy?
  3. Zakaz handlu w niedziele i święta - ustawa
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Czy niedziela 24 grudnia jest handlowa?

Pierwotnie, w Wigilię 24 grudnia sklepy i galerie miały być otwarte do godz. 14.00, ale 27 listopada sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju przyjęła zgłoszony przez Polskę 2050 projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, a 27 listopada ustawę przyjął Sejm. Zgodnie z nim tegoroczna Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem wolnym od pracy. Zamiast tego dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 były handlowe, w pełnym zakresie godzin.

Czy w Wigilię 2023 zrobimy zakupy?

W Wigilię, która w tym roku wypada w niedzielę, sklepy i galerie będą zamknięte, dlatego nie zrobimy zakupów "na ostatnią chwilę".

Zakaz handlu w niedziele i święta - ustawa

Zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Ustawa zabrania wykonywania pracy w niedziele  święta przez osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę we wszystkich placówkach handlowych. Zakaz prowadzenia działalności handlowej nie obowiązuje w placówkach, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Są też placówki, które są zwolnione z zakazu m.in. stacje paliw, kina, restauracje, cukiernie.

W przypadku łamania zakazu handlu ustawodawca ma prawo ukarać firmę grzywną, a w przypadku wielokrotnego łamania zakazu, nawet karą ograniczenia wolności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej