Budowane autostrady i kłopoty podwykonawców na dywaniku u ministra

2012-03-20 11:38
Spotkanie ministra Sławomira Nowaka z posłami klubu PiS
Autor: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Podwykonawcy buntują się, schodzą z placów budów, bo generalni wykonawcy im nie płacą. Tym samym, szczególnie te strategiczne inwestycje mają zagrożone harmonogramy realizacji w terminie. Wychodzą też ciągle usterki w budowanych drogach i autostradach. O kłopotach podwykonawców i jakości budownictwa narada u ministra Sławomira Nowaka.

W siedzibie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) minister Sławomir Nowak rozmawiał z przedstawicielami klubu PiS oraz Lechem Witeckim, szefem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), o ochronie interesów podwykonawców pracujących przy budowie dróg.

W wydarzeniu uczestniczyli również podwykonawcy firmy DSS (Dolnośląskie Surowce Skalne). Przypomnijmy, że spółka DSS była głównym wykonawcą budowy odcinka C autostrady A2 (Stryków-Konotopa), po czym większość robót przejął czeski Boegl & Krysl. Firma DSS ma probelmy z wypłaceniem należności podwykonawcom, a ci z kolei mają ograniczone możliwości w egzekwowaniu płatności.

Więcej o sytuacji na budowie A2 >>

GDDKiA a (pod)wykonawcy

GDDKiA realizuje zobowiązania wobec wykonawców sprawnie, i tym samym, wymaga od nich oświadczeń, że ci regulują należności wobec podwykonawców równie szybko. W prawie powinny pojawić się odpowiednie regulacje, które w większym stopniu ochronią interesy firm podwykonawczych.

- Dla Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej sprawa pokrzywdzonych podwykonawców jest bardzo ważna. Rozumiem wzburzenie i emocje podwykonawców, bo jeśli ktoś rzetelnie wykonuje swoją pracę, to powinien również otrzymać rzetelną zapłatę – skomentował minister Sławomir Nowak.

Stanowisko PiS

Członkowie PiS przedstawili swoje zarzuty co do jakości budowanych autostrad. Minister Sławomir Nowak zobowiązał posłów do przedstawienia na piśmie nieprawidłowości w wykonawstwie autostrad i podkreślił, że ewentualne błędy w sztuce budowlanej powinny zostać zgłoszone przez członków PiS do prokuratury. W najbliższym czasie (prawdopodobnie 22 marca) ma odbyć się spotkanie z udziałem GDDKiA, DSS oraz podwykonawcami firmy w celu rozstrzygnięcia roszczeń.


Spotkanie odbyło się 19 marca w siedzibie resortu. Klubu Parlamentarny PiS reprezentowali: Jerzy Polaczek, Andrzej Adamczyk, Krzysztof Tchórzewski oraz Jerzym Szmit. W wydarzeniu wziął udział także przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz (PO) i wiceprzewodniczący Komisji Stanisław Żmijan (PO). Obecni byli także: Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej