Budowane autostrady i kłopoty podwykonawców na dywaniku u ministra

2012-03-20 11:38
Spotkanie ministra Sławomira Nowaka z posłami klubu PiS
Autor: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Podwykonawcy buntują się, schodzą z placów budów, bo generalni wykonawcy im nie płacą. Tym samym, szczególnie te strategiczne inwestycje mają zagrożone harmonogramy realizacji w terminie. Wychodzą też ciągle usterki w budowanych drogach i autostradach. O kłopotach podwykonawców i jakości budownictwa narada u ministra Sławomira Nowaka.

W siedzibie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) minister Sławomir Nowak rozmawiał z przedstawicielami klubu PiS oraz Lechem Witeckim, szefem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), o ochronie interesów podwykonawców pracujących przy budowie dróg.

W wydarzeniu uczestniczyli również podwykonawcy firmy DSS (Dolnośląskie Surowce Skalne). Przypomnijmy, że spółka DSS była głównym wykonawcą budowy odcinka C autostrady A2 (Stryków-Konotopa), po czym większość robót przejął czeski Boegl & Krysl. Firma DSS ma probelmy z wypłaceniem należności podwykonawcom, a ci z kolei mają ograniczone możliwości w egzekwowaniu płatności.

Więcej o sytuacji na budowie A2 >>

GDDKiA a (pod)wykonawcy

GDDKiA realizuje zobowiązania wobec wykonawców sprawnie, i tym samym, wymaga od nich oświadczeń, że ci regulują należności wobec podwykonawców równie szybko. W prawie powinny pojawić się odpowiednie regulacje, które w większym stopniu ochronią interesy firm podwykonawczych.

- Dla Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej sprawa pokrzywdzonych podwykonawców jest bardzo ważna. Rozumiem wzburzenie i emocje podwykonawców, bo jeśli ktoś rzetelnie wykonuje swoją pracę, to powinien również otrzymać rzetelną zapłatę – skomentował minister Sławomir Nowak.

Stanowisko PiS

Członkowie PiS przedstawili swoje zarzuty co do jakości budowanych autostrad. Minister Sławomir Nowak zobowiązał posłów do przedstawienia na piśmie nieprawidłowości w wykonawstwie autostrad i podkreślił, że ewentualne błędy w sztuce budowlanej powinny zostać zgłoszone przez członków PiS do prokuratury. W najbliższym czasie (prawdopodobnie 22 marca) ma odbyć się spotkanie z udziałem GDDKiA, DSS oraz podwykonawcami firmy w celu rozstrzygnięcia roszczeń.


Spotkanie odbyło się 19 marca w siedzibie resortu. Klubu Parlamentarny PiS reprezentowali: Jerzy Polaczek, Andrzej Adamczyk, Krzysztof Tchórzewski oraz Jerzym Szmit. W wydarzeniu wziął udział także przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz (PO) i wiceprzewodniczący Komisji Stanisław Żmijan (PO). Obecni byli także: Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej