Budowa autostrady A1: wraca Alpine Bau

2010-08-16 13:51
Autostrada A1 - ciąg dalszy
Autor: GDDKiA Autostrada A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła 13 sierpnia 2010 r. przetarg na dokończenie budowy autostrady A1 na odcinku Świerklany - Gorzyczki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Alpine Bau i to ona jest zwycięzcą przetargu. Zgodnie z wymaganiami przetargowymi, które GDDKiA postawiła ubiegającym się o zlecenie wykonawcom, autostrada ma być oddana do użytku w kwietniu 2012 r. Wartość kontraktu to nieco ponad 555 mln zł. Poprzedni kontrakt z firmą Alpine Bau na realizację tego samego zadania opiewał na prawie 1,1 mld złotych, z czego wykonawcy wypłacono ok. 370 mln zł.

Autostrada A1
Autor: Skanska S.A. Autostrada A1

Powtórzenie postępowania i zawarcie nowego, lepszego kontraktu, może zapewnić Skarbowi Państwa oszczędność na poziomie nawet 300 mln zł, wliczając w to nie tylko różnice w kosztach (taniej o 175 mln zł), ale także kary umowne, należne stronie publicznej za opóźnienia w poprzedniej umowie.

Poprzedni kontrakt na budowę tego odcinka A1 musiał zostać zerwany ze względu na złe zarządzanie projektem, co doprowadziło do notorycznego uchylania się wykonawcy (firmy Alpine Bau) od prowadzenia prac budowlanych.

Zobacz koniecznie:
GDDKiA zrywa kontrakt z Alpine
Alpine o A1: to wina inwestora
GDDKiA żąda od Alpine Bau 40 mln euro

Obecnie trwa proces sądowy pomiędzy stronami zerwanego kontraktu. Nie ma zatem żadnych formalnych podstaw do wykluczania firmy Alpine Bau z rozstrzygniętego dziś postępowania. Rozstrzygnięcie sporu sadowego pozostanie bez wpływu na nowy kontrakt.

W nowej umowie, która zostanie zawarta z wykonawcą, wprowadzono bardzo istotne dla strony publicznej zapisy, w tym m.in.: włączenie okresu zimowego do czasu realizacji, wprowadzenie godzin pracy od 6 do 22, rozszerzenie katalogu kar umownych, wprowadzenie codziennych raportów nadzoru przekazywanych do GDDKiA.

Dodatkowo lepsze zarządzanie kontraktem, które gwarantuje nowa umowa, zapewnione może zostać także poprzez nowy personel przeznaczony do pracy przy tej inwestycji przez Alpine Bau.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej